út., 16. duben 2019 23:49

V Kabaretní scéně Nabalkoně zazněla hudba z doby impresionismu

I s vážnou hudbou může být legrace I s vážnou hudbou může být legrace Zdroj: Eliška Šťastná
Pro leckoho možná nenápadná hospůdka či kavárna Nabalkoně na první pohled nedává tušit bohatému programu, který je zde pravidlem. V pondělí 8. dubna se však prostor Kabaretní scény rychle plní. Místo má útulnou atmosféru a všichni příchozí se mile usmívají, včetně obsluhy. Nad stoly visí lampy z klobouků, od stropu se snáší blyštivé koule a srdíčka z papíru. Hravost místa napovídá, že dnes můžeme čekat vskutku komorní a nadmíru příjemný program.

To potvrzuje svými prvními slovy výborný moderátor a interpret v jedné osobě, který vmžiku úkoluje zaskočené diváky soutěžemi na téma impresionismu v hudbě. To ještě netušíme, že velká část hostů u vedlejších stolů patrně studuje muzikologii nedaleko odtud, a tak jsou naše šance vyhrát čokoládový bonbon malé.

Šum v sále utichá a oba znamenití interpreti (a organizátoři v jedné osobě) Petr Venglař a Jana Rusková předvádějí své uvolněné a silně procítěné umění. Zapojení diváků přichází ihned. „Během večera vám zahrajeme čtyři cykly, každý jsme rozdělili na dvě části. Během prvních dvou pro vás máme připravenou soutěž,“ avizují. Pak už aktéři večera nekompromisně ověřují naše znalosti z oblasti impresionismu 19. století.

Hudba, kterou hrají, je převážně autorská. Překvapuje nás neotřelá a citlivá verze písně Ave Maria, se kterou autoři v nadsázce počítají jako s dílem hodným Bacha či Mozarta. Dost možná je to troufalost opodstatněná. Bohémský život se však v žádné části večera neprojevuje naším rozladěním. Ať už jde o ukázku překladů poezie nebo o ztvárnění vnitřních bojů rozervaných bohémů, interpreti u posluchačů nevyvolali ani nejmenšího pocitu disharmonie. 

Kombinace klavíru, zpěvu i příčné flétny v nás zanechává úžasný dojem, nezkažený ani malým výběrem černého čaje. Po dvou hodinách, které utekly jako nic, hudebníci dohráli a vyhlásili vítěze soutěží. V příjemném podniku vyhlížíme další program a účinkující slibují další tematické večery. Odměnou pro ně je dlouhý a upřímný potlesk. Odměnou pro nás je nebe nad Olomoucí, o něco více impresionistické než dřív.

Zobrazeno 1147 krát
Naposledy upraveno: so., 20. duben 2019 12:28
Pro psaní komentářů se přihlaste