čt., 26. květen 2016 11:43

Vesmír je zábavný. Marcus Chown o tom umí čtenáře přesvědčit

Knihy Marcuse Chowna jsou specifické svou čtivostí. Aniž by obsah ztrácel na kvalitě, autor podává vědecká fakta a teorie ze světa fyziky a kosmologie jednoduchým způsobem, srozumitelným i naprostým laikům. Bez zbytečného zabíhání do detailů se Chown zaměřuje na základní otázky a odpovědi těchto dvou disciplín s elánem středoškolského profesora, jež se snaží nadchnout třídu k dalšímu bádání.

Chownovy knihy jsou vhodné i pro úplné začátečníky na poli kosmologie. Vědecká fakta v nich autor prokládá zajímavými postřehy toho, jak i kvantová teorie nebo třeba výbuch supernovy může ovlivnit náš život na planetě Zemi. Marcus Chown se nesnaží přiblížit čtenářům svět jim vzdálený jako jiní autoři, ale propojuje svět vědy se světem každodennosti.

Za posledních pět let vyšly v českém jazyce pod hlavičkou edice Téma nakladatelství Kniha Zlín Chownovy knihy Kvantová teorie nikoho nezabije, Vesmír v tweetech, Jaký to nádherný svět a Musíme si promluvit o Kelvinovi. Je třeba dodat, že některé náměty se v jeho knihách opakují, ale přesto je každá z nich unikátní a přináší něco nového.

Čtenářsky nejpřitažlivější by mohla být kniha Vesmír v tweetech, ve které autor odpovídá na otázky spojené se záhadným vesmírem, planetou Zemí i historií astronomie odpověďmi v podobě tweetů, krátkých sdělení o méně než 200 znacích. Čtenáři dostanou jednoduché, stručné odpovědi na otázky jako kolik existuje viditelných hvězd, zda-li by Saturn plaval ve vodě nebo jak prázdný je ve skutečnosti atom.

Chownovy další knihy Kvantová teorie nikoho nezabije a Musíme si promluvit o Kelvinovi jsou již klasickými texty, které odkrývají záhady vesmíru. Jak už samotný název napovídá, ústředním tématem prvního uvedeného titulu je kvantová teorie. Chown se snaží čtenáři přiblížit nejen důvody, proč je tato teorie důležitá, ale také lehce představitelnými přirovnáními popsat, jak funguje v mikro a makrosvětě. V Musíme si promluvit o Kelvinovi se autor od atomů přesunuje k vesmíru jako celku a představuje několik zajímavých teorií spojených s historií a budoucím vývojem vesmíru, aniž by čtenáře zahlcoval vědeckými fakty.

Kniha Jaký to nádherný svět může lehce vybočovat ze čtenářova očekávání. Nalézáme zde nejširší tematický záběr ze všech autorových děl. Kosmologie zde tvoří pouze jednu část z celého textu, který začíná kapitolami o životě, civilizaci a geologických procesech na Zemi a končí výkladem termodynamiky a kosmologie. Podtitul Pokus jedince porozumět všemu je tedy více než na místě.

Marcus Chown ve svých knihách působí sympaticky, bezprostředně a uvolněně. Využívá humor i neotřelá přirovnání blízká čtenáři, který se světem vědy zatím hlouběji nezabýval. V tom také tkví přínos Chownových děl: dokáže čtenáře nadchnout svým vyprávěním, neunavit jej fakty a navnadit k dalšímu čtení. Chown dokazuje, že i vědec z povolání dokáže napsat populárně naučný text způsobem, který je pro čtenáře stravitelný, a dokonce zábavný.

Autor několika světoznámých titulů o vědě Marcus Chown je původním povoláním radioastronom. V současné době působí jako popularizátor vědy a vědecký konzultant pro týdeník New Scientist. Pravidelně se účastní také televizních a rozhlasových diskuzních pořadů.

Zobrazeno 2300 krát
Naposledy upraveno: st., 10. duben 2024 20:45

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste