Slovník cizích slov udává slovo western/vestern jako „román, film nebo píseň z Divokého západu“, nám se pravděpodobně pod slovem western vybaví kovbojové, koně, duely, indiáni, Clint Eastwood anebo Mayův Vinnetou, které známe obvykle z filmů, o něco méně z knih.
Westerny i neo-westerny spojuje prostředí a většinou i časové zasazení děje, pohybujeme se tedy na Divokém západě od 18. do počátku 20. století. Ovšem neo-westerny se dostávají k přítomnosti a často do ní přímo zasahují, např. populární seriál Yellowstone režiséra a scénáristy Taylora Sheridana se odehrává právě v současnosti.
Kromě rozdílů v čase dělí žánry samozřejmě i technický a herecký vývoj. Neo-westerny působí dramatičtějším, emotivnějším, ale i promyšlenějším dojmem. Při sledování starých westernů měli diváci pocit, že jsou všechny filmy na jedno brdo a právě tím se tento žánr po sedmdesátých letech téměr vyčerpal. Dodnes ho udržoval při životě především herec, producent a režisér Clint Eastwood, ale v posledních letech zažíváme rozkvět westernu, respektive neo-westernu.
S novým žánrem se pojí i nové projekty
Zajímavým je dle mého názoru především projekt Taylora Sheridana, který má v plánu vytvořit celý svět odvíjející se od populárního seriálu Yellowstone. Ten se odehrává v Montaně na Duttonově ranči současnosti, respektive v době vysílání seriálu (2018-2024). Hlavním cílem rodiny Duttonových, především Johna Duttona (Kevin Costner) je udržet ranč a rodinu pokud možno v celku, i přes komplikované vztahy a vnějším okolím, které si nepřeje existenci ranče, například miliardové investiční firmy.
Součástí Sheridanova projektu je několik dalších seriálů navazujících na Yellowstone.
Prozatím vyšly dva seriály, oba dva dějově předchází Yellowstonu, prvním z nich je desetidílný 1883, sledující cestu prvního obyvatele Duttonova ranče, Jamese Duttona (Tim McGraw), a jeho rodiny na vysněné místo. Druhým seriálem je patnáctidílný 1923, který sleduje další generaci rodiny Duttonovy a nepříjemnosti života na počátku 20. století.
Oznámené jsou již další dva seriály, tentokrát se jeden z nich bude odehrávat v současnosti, tedy po dějové linii Yellowstoneu, a to The Madison. Druhým oznámeným seriálem je pokračování retrospektivních linek, po 1883 a 1923 přijde seriál 1944. Mimo těchto dvou se spekuluje ještě o dalších, například o seriálu odehrávájícím se na texaském ranči „6666“.
Nutno dodat, že všechny tři vydané seriály Yellowstone (ČSFD 85%, IMDb 8.6), 1883 (ČSFD 88%, IMDb 8.7), 1923 (ČSFD 83%, IMDb 8.3) mají značnou sledovanost. Například finálový díl Yellowstonu sledovalo při premiéře téměř jedenáct a půl milionů lidí. Jak lze vidět z hodnocení seriálů, jejich sledovanosti a popularity na sociálních sítích (především v USA), zřejmě si Sheridanův projekt získal své příznivce pro další rozvoj yellowstoneské linky.
S žánrem (neo)westernu neflirtuje pouze Taylor Sheridan
V rámci westernu a neo-westernu se samozřejmě objevovaly i další pokusy o oživení westernů. Takovými příklady může být úspěšný pokus bratrů Coenových Tahle země není pro starý (ČSFD 82%, IMDb 8.2), Tarantinův Nespoutaný Django (ČSFD 88%, IMDb 8.5) nebo Zabijáci rozkvetlého měsíce (ČSFD 77%, IMDb 7.6) Martina Scorseseho z předloňského roku.
Po mnoho let žánr westernu spojovalo jediné jméno - Clint Eastwood. I přes několik desítek let opakování podobných námětů a schémat filmů v rukou jiných režisérů, což nakonec vedlo k nepopularitě žánru westernu, si Eastwood udržuje svou vlastní diváckou základnu a proto může pořád vydávat snímky s kovbojskou tématikou. Naposledy šlo v roce 2021 o Cry Macho (ČSFD 55%, IMDb 5.7). Ale ne vždy výsledek fanoušky potěší.
Současná filmová kultura pomáhá revidovat indiánskou kulturu
Domorodí obyvatelé amerického kontinentu, indiáni, bývali v americké kultuře strašákem, byli zobrazování jako nebezpeční barbaři. Právě tohle pojetí indiánů a jejich vykreslení jakožto barbarů, kteří uctívají, pro tehdejší křesťanskou kulturu, nepochopitelná božstva a pořádají zvláštní přírodní rituály, se stalo dlouhodobým motivem westernových filmů.
S „nepřizpůsobivými“ indiány se setkáváme už od počátku historie filmu až po dnešní dobu, ve které se začíná jejich zobrazování více podobat skutečnosti. Třeba právě v Sheridanových seriálech, především v seriálu 1883, kde můžeme pozorovat různé domorodé kmeny, jejich odlišné kultury a jak je chování v různých situacích individuální. Můžeme vidět dobré i špatné Indiány, vraždící i pomáhající.
Kovbojky (ženy) starých westernů - žádné nebo minimálně
Ve starých filmech byste kovbojky pohledali. Avšak neo-westerny se od tohoto trendu odvracejí a přibírají ženy, které dotvářejí atmosféru tehdejší doby a film nepůsobí monotónně. Ženská perspektiva je ukázána explicitně v seriálu 1883, ve kterém příběh vypravuje sedmnáctiletá dcera Jamese Duttona Elsa (Isabel May), která je zároveň ústřední postavou celého seriálu a jejím prostřednictvím můžeme vidět, jak upjaté byly tehdejší zvyky, konvence a očekávání, které měli muži k ženám a v jisté míře dodnes mají.