st., 30. listopad 2016 12:50

Vyškov opět po roce dobyli napoleonští vojáci

I loňský rok navštívil Napoleon Vyškov se svou gardou I loňský rok navštívil Napoleon Vyškov se svou gardou Zdroj: www.vyskov-mesto.cz
Vyškov - Moravané si připomněli tažení vojsk ke Slavkovu z roku 1805. Ani chladné počasí neodradilo tisíce lidí a dobrovolníky z gymnázia.

Druhý den posledního měsíce roku 1805 se strhla pod Žurání jedna z nejznámějších bitev odehraných na našem území. Málokdo však ví, že se vojáci zastavili i v nedalekém Vyškově. V úterý proběhla pod záštitou Městského kulturního střediska Vyškov, Oživlou historií při Gymnáziu a Střední odbornou školou zdravotnickou a ekonomickou Vyškov a samotného města před slavkovskou bitvou rekonstrukce události i v jednadvacetitisícovém městě.

„Na vyškovském náměstí mohou lidé každoročně zhlédnout přicházející vojáky,“ uvedla hlavní organizátorka Jana Kolčářová, která se ujala živého komentáře akcí viděných právě před rozsvíceným stromem a radnicí. „Proběhla také dobová ukázka Vyškov v roce 1805, jejíž součástí byla malá jezdecká šarvátka, operace raněného vojáka, útrapy obyvatel města, ukázka na motivy románu Tolstého Vojna a mír, a pietní zakončení.“

 Hlavní organizátorka akce Jana Kolčářová (v červeném)

Nechybí ani amputace či operace raněného

O raněné vojáky se stará a dění pod rukama komentuje zaměstnanec vyškovské nemocnice Boris Nezbeda, který je součástí sdružení Les Marines doprovázející vojsko každý rok. Ten loňský například prováděl na Masarykově náměstí amputaci nohy. A vždy něčím překvapí. Voják ale většinou „padne bolestí do mdlob“.

Dobové kostýmy nesmí chybět

Kdo představuje právě obyvatele města sužovaného napoleonskou dobou? Protože je Kolčářová součástí učitelského sboru na gymnáziu, zve ke spoluúčasti i své studenty. Právě někteří z nich, zapojení do projektu Oživlá historie, si navléknou každoročně kostýmy a vyrazí jako civilisté na město. „Největší pranice je o mnichy. Pod ten jejich hábit se totiž můžete obléct, jak chcete,“ svěřují se. Vždy se to vyplatí. Koncem listopadu teploty zvlášť večer klesnou na bod mrazu.

Figuranti vojáků putují dlouhé dny pěšky či vlakem. Oblékají dobové kostýmy, s nimiž se nejeden rád vyfotí. Češi si s nimi ale moc nepopovídají (pokud zrovna není řízená debata). Vojsko Tří císařů tvoří totiž zejména jiné národnosti – Francouzi, Angličané či Nizozemci. I samotného Napoleona předvádí francouzský menší muž s obličejem podobným císaři z 19. století.

Program je pestrý

Po šarvátkách na Masarykově náměstí vždy čeká vojáky noc v předem vyhrazených třídách gymnázia. Šťastným studentům se tak naskytne další den ráno pohled pootevřenými dveřmi na rozmístěné bílé deky na zemi, kde se muži tlačí. V roce 1805 by se zřejmě vojáci nezaobírali uklizením židliček a lavic na místo. To však u těch dnešních neplatí.

Další den chvíli na městě pobesedují s diváky. Součástí je i přehlídka. „Po převzetí proviantu na cestu je čeká pochod do Hlubočan a Kučerova,“ upřesnila Kolčářová na facebookové události.

V sobotu se pak mezi vesnicemi Telnice a Tvarožná teprve strhne bitva, na kterou dorazí návštěvníci skoro ze všech krajů republiky. Kolem silnic, zejména na staré hlavní tepně do Brna, stojí desítky aut a tisíce lidí míří k Žuráni, kde jsou nastoupení vojáci připravení jít do akce. Dopolední program doplňuje několik replik kanonů, které mohli zvědaví návštěvnícu vidět ve sklepeních Vyškova.

Některé vyvolené bojující nesou vycvičení koně. Opět nechybí ani Nezbeda připraven na rychlé ošetření střelných ran, se kterými se každoročně na „bojišti“ setká.

 Součástí byla i malá jezdecká šarvátka.

Loni bylo i Waterloo

Kam vojáky vedou cesty dál, to je otázka. Minulý rok bylo kupříkladu cílovou stanicí Waterloo. Na výročí 200 let této slavné bitvy mohl jen málokdo chybět. Zúčastnili se jí figuranti z více než 50 zemí světa a stála miliony eur. Za to na slavkovskou bitvu si organizátoři musí vystačit zhruba s milionem korun.

Stáhnout přílohy:
Zobrazeno 2775 krát
Naposledy upraveno: st., 7. prosinec 2016 13:18
Pro psaní komentářů se přihlaste