S pískáním začal Filip Vykopal už v sedmnácti letech, a to v okresním poháru v Cerekvici jako asistent. Za zápas sice dostal jen sto korun, ale byl nadšený z návratu do fotbalového prostředí. V začátcích mu pomohl především okresní předseda, trenér, ke kterému jezdí řadu let na tréninky. Pomoci se mu dostalo také od rodičů. „Dokud nenavštívili zápas byli rádi, pak zápasy navštěvovat nechtěli,“ podotýká Filip. Už na začátku se totiž setkal s různými slovními útoky
Rok strávil v okrese, kde jezdil jako pomezní rozhodčí a postupně se od zápasů žáků dostal až k mužům a krajským soutěžím. Učil se pracovat se stresem a s tlakem a překvapivě mu pomáhalo, když neměl věci pod kontrolou. „Pomáhá mi, když se před zápasem nestíhá a musí se něco řešit. Před odjezdem mi ve sluchátkách zazní Sarà perché ti amo a jede se,“ říká nadšeně Filip. Základem je podle něj nebýt nervózní a jen si uvědomit důležitost jednotlivých zápasů.
Nedávno se Filip přesunul již do divize, kdy jeho prvním zápasem v této soutěži bylo derby Hlinsko versus Vysoké Mýto. I přes to, že byl před zápasem výjimečně nervózní, v prvním poločase z něj nervozita spadla a zápas si dokázal užít. Filip už dokonce stihl i zápas v naší třetí nejvyšší soutěži, tedy v České fotbalové lize. Konkrétně se jednalo o zápas mezi týmy FC Táborsko B a České Budějovice B. „Tam jsem si to užíval celých devadesát minut, kvalita a rychlost fotbalu je nesrovnatelná a moc se mi líbí jezdit na fotbal, který má vyšší úroveň, než na jakou jsem byl zvyklý,“ dodává relativně mladý rozhodčí.
S posunem napříč soutěžemi zaznamenává i další rozdíly než jenom ty fotbalové. Co se týká například občerstvení, tak místo klobásy čím dál častěji chodí například do hospod na večeře a před zápasem někdy dostane i obložený talíř.
Proměňují se i vzdělávací semináře. „Ty se konají častěji. Diskuze tam má větší smysl a dozvídáte se více věcí. Na okresech a podobně se učí spíše základy,“ říká Filip. Postupem času začal pociťovat změnu i u sebe. Díky pískání se prý začal měnit z tichého člověka na extroverta a každým zápasem se cítí stále více jistý ve svých názorech a rozhodnutích.
Co se týče pozice našich fotbalových rozhodčích, tak ta je podle Filipa velmi špatná. Jako důvod uvádí například zavedení videa, kdy se každá chyba řeší více a více. „Každý člověk vidí za vším úmysl a zářez, přitom jsme lidi stejně jako fotbalisti. Když fotbalista udělá chybu, tým ho povzbudí. Když chybu udělá rozhodčí, musí se z toho dostat sám, a navíc kolem sebe poslouchá, jak něco schválně ovlivnil,“ doplňuje Filip. Podle něj se proti rozhodčím obrátila v poslední době i média, která za každou chybou hledají senzaci.
Článek je součástí souboru textů vypracovaných v rámci samostatného projektu. Rozhovor s bývalým fotbalovým rozhodčím najdete zde.