pá., 25. listopad 2022 14:45

Zákoník je svatý. Téměř.

Zákoník je svatý. Téměř. Zdroj: Pixabay.com
Uplynulo již 10 let od vyhlášení zákona s číslem 89/2012 ve Sbírce zákonů, známého též jako Občanský zákoník. Jeho smyslem bylo nahradit starý, tehdy ještě československý zákoník z roku 1964. Podařilo se zákonodárci rekodifikaci jednoho z nejužívanějších právních předpisů provést bez chyb?

Nový občanský zákoník vznikal od přelomu tisíciletí pod vedením předních právních odborníku v čele s Karlem Eliášem po dobu 9 let, kdy byl následně předložen 7. května 2009 vládě ke schválení. Pro vládní průtahy a neshody byl nakonec přijat a vyhlášen až v roce 2012 a jeho účinnost stanovena na rok 2014.

Byla takto dlouhá doba příprav zárukou jasného výkladu a bezchybnosti? Široké právní okolí i laická veřejnost se shodli, že nikoliv. Při svém vydání se kromě právních nepřesností a nejasných paragrafů NOZ neubránil ani technickým omylům v podobě absence nadpisů, nebo záměně slov. Veřejnost mu vytýkala i vzájemně si odporující ustanovení, či nadbytečnou přísnost. Přesto, že v průběhu let prošel občanský zákoník několika novelizacemi, mnohé textové chyby se doposud nepodařilo odstranit.

Asi nejčastěji vytýkaným chybným předpisem, je paragraf 2072 pojednávající o odvolání daru pro nevděk. Ve druhém odstavci ustanovení zákonodárce zaměnil osobu dárce s obdarovaným. Tato chyba v paragrafu tak umožňuje dárci odvolat dar, pokud sám urazí osobu obdarovanému blízkou. V důvodových zprávách a komentářích k NOZ je tento nedostatek samozřejmě zohledněn a vše je uvedeno na pravou míru. I přesto ale působí ustanovení poněkud komicky.

Další kuriozitou je absentující nadpis pododdílu ve třetí části NOZ. „Původně tomuto nadpisu předcházelo ustanovení, které se komise sestavující zákoník rozhodla během úprav vypustit. Spolu s ním však nevědomky odstranili i celý nadpis uvozující pododdíl.“ říká přední autor občanského zákoníku Karel Eliáš. Dodává také, že část viny za místy chybným zpracováním zákona nese i tehdejší politická situace, která svou zmatečností a nejasnými postoji mnohdy ztěžovala rekodifikační komisi práci.

Kromě chyb v písemném projevu se v Občanském zákoníku při jeho vydání objevovaly i chyby spojené s právní problematikou, které mohly zapříčinit fatální situace. Ty dnes poměrně zdařile odstraňují všechny novelizace a dodatečné komentáře, které v průběhu let k zákoníku přibývaly. Přesto je dobré mít při práci s předpisem na paměti, že ani legislativa není neomylná.

Zobrazeno 371 krát
Naposledy upraveno: po., 5. prosinec 2022 21:33
Pro psaní komentářů se přihlaste