Udělování státních vyznamenání je už tradiční součást oslav vzniku Československa. I letos se konalo 28. října, oproti minulému roku ale tentokrát nikdo z vyznamenaných nepřebíral ocenění v teplákách a svetru. Svým rozhodnutím ale Miloš Zeman opět názorově rozdělil Českou republiku.
O správnosti vyznamenání pro Petra Vejvodu, zastřeleného psychicky nemocnou ženou při ochraně své spolužačky, nikdo nepochyboval. Na jeho počets po udělení vyznamenání tleskal ve stoje celý Vladislavský sál. Jako kontroverzní lze hodnotit vyznamenání Františka Ringo Čecha nebo Ladislava Štaidla. Co ale mnohým z přítomných i nepřítomných řádně nadzvedlo mandle, je vyznamenání Miroslava Tomana. "Oceněné nekomentuji, to je osobní výběr. Není slušné hodnotit, kdo si to za slouží a kdo ne," zvolil pro ČTK diplomatickou odpověď místopředseda sněmovny Pavel Bělobrádek. Ne všichni však zachovali dekorum a na sociální síti napsali to, co si opravdu myslí. "Do včerejšího večera bych nevěřil, že státní vyznamenání demokratické České republiky může dostat komunistický normalizační funkcionář," napsal na Twitter Petr Fiala (ODS). V podobném duchu se na své facebookové stránce vyjádřil i Miroslav Kalousek (TOP 09).
Zeman také vyznamenal Jitku Frantovou Pelikánovou, o níž se hovoří jako o spolupracující člence StB, ačkoliv ona sama tato nařčení popírá. Dalšími oceněnými byli například Karel Weirich, František Kriegel, Josef František nebo Pavel Nedvěd.