st., 6. březen 2024 18:15

Ženy patří do kuchyně a muži do práce, prezentuje tiktokový fenomém Tradwife mladistvým

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay
Sociální síť TikTok pohltil na první pohled dost možná nevinný trend. Mladé a atraktivní ženy natáčejí krátká videa shrnující jejich denní rutinu, která se neliší od toho, co od každé ženy očekávala společnost ještě v 50. letech minulého století. Upravit se, uvařit, uklidit, obstarat děti a věnovat se manželovi, to je každý jejich den, který sdílí na svých sociálních sítích a zhlédnutí jim narůstají rychlostí blesku. Co za tím vším ale skutečně stojí a proč je tento stoupající trend naprosto alarmující?
Nara Smith při pečení cereálií. TikTok: @naraazizasmith

Pokud se žena sama v dnešní době rozhodne zůstat v domácnosti, je to její svobodná volba, kterou by mělo okolí respektovat. Péče o dům a o děti je mnohdy náročnější, než se může ostatním lidem zdát, a tak na tom, jak se žena rozhodla, není absolutně nic špatného. Pomyslná varovná kontrolka však začne svítit ve chvíli, kdy se o projev svobodné vůle nejedná, tedy v moment, kdy se žena vdá a manžel ji skrytou manipulací k tomuto stylu života donutí. V rámci Tradwife trendu se často ale jedná o dva stejně smýšlející partnery, kteří chtějí svůj „jediný, správný a tradiční“ způsob života předat za každou cenu svým sledujícím. A že těchto případů zejména v USA skutečně narůstá…

Návrat zpátky do dob minulých okořeněný špetkou propagandy
Jakkoliv je uklidňující sledovat kvalitně natočená videa, v nichž krásná, sotva dvacetiletá žena v šatech vyvařuje rodině složité pokrmy třikrát denně, skutečnost ukrytá za tímto pozlátkem se zdá být naprosto odpuzující. Trend Tradwife (traditional wife), tedy těch „správných, tradičních" manželek, není ve skutečnosti jen adorací dob minulých, naopak je velmi běžné, že se ve skrytu jedná o páry napojené na radikální pravicová hnutí či mormonismus, a sice křesťanskou náboženskou sektu. Ve videích, která působí zpočátku možná až neškodně a nevinně, však záhy zkušený divák poznává skrytou propagandu, což je s ohledem na sociální síť pro mladé, kde jsou tato videa k zhlédnutí, naprosto nepřijatelné.

Zahoď feministické tendence a běž do kuchyně, ženo!
Je skoro až podivuhodné, jak v dnešní době mohou stále fungovat jedinci, kteří si myslí, že by muži a ženy neměli mít stejná práva. Tradwife trend viditelně poukazuje na to, jak je žena podřízena muži a romantizuje tak genderovou nerovnost. Ve videích není manžel často ani k zahlédnutí, avšak někdy se stane, že vidíme soukromější záběr ranního probouzení partnerů, manžela odcházejícího/přicházejícího z práce či přeslazené společné momenty, zatímco žena je již po několikáté za den u plotny, kam podle svého manžela ve finále patří. Přestože může celé toto „divadlo“ působit absurdně, srdíčka, komentáře a sledující těmto influencerům přibývají neskutečně rychle. 

Bez drahých věcí by to nešlo
Lidé točící tato videa jsou velmi často aktivní v náboženské sektě a svůj styl života prezentují jako protest proti modernímu zkaženému světu. Pokud bychom od tohoto faktu odhlédli a videa sledovali například jen pro kulinářskou inspiraci, snad by tento trend působil i vcelku mile. Bohužel, péče o děti a vytváření obsahu určeného na sociální sítě není to jediné, čemu se tradiční manželky ve svém volném čase věnují. Skoro až absurdně působí videa, v nichž pečou svým dětem domácí cereálie, dělají sýry a jiné pochutiny, dojí krávy a běhají nadšeně po louce, avšak ve finále není důvod, proč by to nedělaly, když už se tak dobře a bohatě vdaly. Tyto ženy často sice vaří poctivá a výživná jídla, starají se o děti a užívají si svého „jednoduchého“ života, ale dělaly by to taky, kdyby na sobě neměly všechno to drahé oblečení? Kdyby neměly luxusní kuchyň, velký dům a plno peněz na účtu? Stálo by jim za to být hospodyňkami v domácnosti, když by z toho nepřicházely peníze?

Nara Smith, milovaná i nenáviděná
Přestože je videí s tradwife tematikou k dohledání nespočetně mnoho, nejvíce diskutovanou ženou se stala přeci jenom napůl africká a napůl německá modelka jménem Nara Smith. Tato dvaadvacetiletá influencerka má na svém TikTok účtu k březnu 2024 tři miliony sledujících a poslední dobou se stala doslova internetovou ikonou. Jejím manželem je Lucky Blue Smith, velmi populární model, který byl kolem roku 2016 všemi opěvovaný a stal se jakýmsi idolem žen, když všem sociálním sítím kraloval nejvíce Tumblr. Po nějaké době se po Smithovi slehla zem a on se uchýlil po svém spojení se se sektou do ústraní. Nyní je ale zpátky, stejně jako jeho manželka, jež s ním čeká své již třetí dítě. Pár se vzal před čtyřmi lety a od té doby se Nara věnuje životu, jaký si snad sama vysnila.

Modelku proslavila videa primárně zaměřená na poctivou domácí kuchyni, v nichž svým dětem peče domácí cereálie, dělá vlastní marmelády, v kuchyni se otáčí více jak třikrát denně a prakticky vše, co se u nich doma konzumuje, pochází právě z jejího kulinářského umu. Videa jako taková působí velice hezky a esteticky, Nara je vždy nádherně nalíčená a upravená, Lucky Blue Smith jí na některých záběrech dokonce v kuchyni pomáhá (tedy dvakrát zamíchá polévku, abychom si rozuměli) a neznalému oku by tak mohlo připadat, že to zrovna oni mají ten ideální život, který bychom si všichni ve skrytu duše přáli. 

Fotografie páru. 						Zdroj: Instagram @naraaziza

Fotografie páru.           Zdroj: Instagram @naraaziza

Ano, vše působí nádherně, avšak jakmile se zaměříte na detaily, zjistíte, že se v jejich případě dost možná jedná o čistě propagační videa. Pokud tento pár má takto harmonický život i mimo kamery, je to krásné a měli bychom oslavovat sílu lásky, avšak jakmile se do něčeho takového zaplete radikální víra, nemůže to věštit nic dobrého. Z dostupných informací však víme, že se Nara Smith k mormonství přidala až rok po svém vstupu do manželství, takže je jen otázka, jak moc dobrovolný její vstup do církve byl. Kontroverzní je také skutečnost, že se jako žena s africkými kořeny přidala k církvi známé pro své rasistické postoje, ale co už se dá dělat. Láska s lidmi někdy holt dělá naprosto šílené věc, a tak jste najednou v rasistické a homofobní sektě prakticky hned, ani nevíte jak…

Tradwife videa sloužící jako nábor nových členů sekty
Na internet unikla zpráva, v níž Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů žádá své následovníky, aby zveřejnovali hezká rodinná videa, v nichž jde vidět ten idealizovaný život, který od tradwife influencerek známe. Videa jako taková mají za úkol přilákat do církve nové členy a věřící dostali dokonce instrukce, jak by měl tento kontent přesně vypadat. Krátce po tomto prohlášení můžeme na sociálních sítích pozorovat další zajímavé aspekty, a sice že Lucky Blue Smith sdílí Knihu Mormonovu na svém instagramovém účtu, Nara Smith stejnou knihu bere spolu se svým deníkem do postele a víra se tak stává častějším tématem celé jejich prezentace na sociálních sítích.

Žij a nech žít, nebo snad ne?

Trend Tradwife není výslovně něčím špatným, avšak stejně jako každá věc na tomto světě, má i tento případ své dvě strany mince. Pokud influencery vyloženě baví točit takto laděná videa a vytvářet komunitu mladých maminek, není na tom nic špatného. Plno Tradwife inluencerek chce sdílet kulinářské a rodičovské tipy, ale najde se zde i druhá skupina, která chce sdílet i něco jiného. Něco, co má podle nich přidanou hodnotu, avšak ve skutečnosti se jedná jen o snůšku radikálně pravicových názorů, homofobie, rasismu a potřebu vykřičet tu "jedinou a správnou" víru do světa, protože jinak my všichnu brzo shoříme v pekle. 

Problematika tohoto trendu spočívá mimo jiné v tom, že přestože si i vy pořídíte děti a rozhodnete se být v domácnosti, nikdy nebudete tak dokonalé bytosti jako jsou tyto ženy. Nikdy nedocílíte takové úrovně perfektní harmonie jako Nara a Lucky Blue Smith, protože nejste bohatý pár se zkušenostmi v modelingu, který se jen tak mimochodem připletl do sekty. Náhodná maminka z české vesnice hlásící se do Výměny manželek nikdy neokusí tu slast, jaké to je péct vlastní chléb v předražené peci, protože na to zkrátka finančně nemá, a to je kámen úrazu celého tohoto trendu. Peníze. Kdyby ženy, které se pro tento životní styl rozhodly, neměly bohatého manžela, luxusní vilu a pevnou víru ve své náboženské přesvědčení, určitě by tato videa netočily. Netvořily by falešné ideály. Ale není tohle ve finále podstata sociálních sítí? Nenecháváme se konstantě ovlivňovat něčím, co se nás absolutně netýká? A jak daleko to ještě může vůbec zajít?

Neříkám, že by měla tradwife videa zmizet z povrchu zemského, ba naopak, tento trend se objevil poprvé na Instagramu již kolem roku 2016 a některým lidem skutečně přinesl inspiraci pro zkvalitnění života. Je však třeba na tyto influencery a jejich tvorbu nahlížet kriticky, nenechat se zaslepit idealizovaným žitím a uvědomit si, že je naprosto v pořádku s něčím, co sdílí, nesouhlasit. Mohu sledovat videa těchto žen a chtít pro sebe jiný život? Samozřejmě. Sleduje to někdo jako svou denní dávku bizáru? Ano. Každý můžeme na internetový kontent nahlížet, jak chceme, avšak stále je potřeba mít u toho otevřené oči a nenechat se naverbovat někým do sekty jen proto, že tady v šatech vyvařuje třetí teplé jídlo dne. Obraz na sociálních sítích je sice nádherně barevný, ale copak víme, co se skutečně děje za zavřenými dveřmi?

Zobrazeno 507 krát
Naposledy upraveno: pá., 8. březen 2024 19:44
Pro psaní komentářů se přihlaste