Vy jste se do ČSOB dostal přes vypsaný studentský program. O co v něm šlo? Je taková možnost stále?
Ano, jednalo se o program Studuj a pracuj, který se ČSOB poprvé osvědčil v regionu Středních Čech a následně se rozšířil do celé republiky. Důvod, proč ČSOB vůbec takovou možnost mladým lidem dává je to, aby i oni sami poznali, co banka jako instituce znamená a získali zkušenosti.
První, na co se studenti zaměřují jsou bankovní technologie jako například mobilní bankovnictví, učí se finanční gramotnosti, jak finanční produkty fungují a podobně.
Do programu se mohou přihlásit studenti středních i vysokých škol. Bohužel vzhledem k omezené kapacitě se vybírá vždy pár šťastlivců.
Čím vším si pak musí zájemce projít při přípravě na bankovní kariéru?
Studenta čeká návštěva pobočky, na které bude působit. Seznámí se s kolektivem a dostane přístup do bankovních systémů. Během celého programu banka vypisuje víkendové workshopy, kde se všichni účastníci vzdělávají, sdílejí své poznatky a navzájem se více poznávají.
Co znamená banka v 21. století? Co má moderní banka nabízet?
Osobně v dnešní době vnímám banku jako instituci, která se snaží přiblížit lidem. Nejen zjednodušením svých produktů, modernizací, ale také přístupem pracovníků.
Pojem moderní banka neznamená jen to, že máte přístup ke svému účtu ze svého mobilního zařízení, nebo počítače. Moderní banka by měla reagovat na rychle se rozvíjející trh technologií, přizpůsobovat se každodennímu životu a snažit se běžnému člověku přiblížit.
ČNB stále manipuluje s úroky na hypotéky. Co to znamená pro běžného člověka? Jak významný dopad mají tyto regulace na trh a na lidi?
Ano, úroky do nedávna rychle rostly, ale postupně se stabilizují. Žadatele ale především zasáhlo metodické nařízení ČNB, které jim ukládá doložit čistý měsíční příjem, podle kterého se počítá DSTI – měsíční poměr dluhu k příjmu a DTI – maximální výška dluhu v poměru k příjmu. Tyto dva ukazatelé jsou kamenem úrazu při poskytování úvěrů.
Jak se banky připravují na ekonomickou recesi? Kdy ji očekávají a v jaké míře?
Očekávaný zvrat je nejlépe znát na již zmíněných hypotečních úvěrech. Banky dříve poskytovali stoprocentní hypotéku, což znamenalo, že klient nemusel mít žádné vlastní prostředky. Dnes je však situace jiná, a to zejména díky přehřátému trhu nemovitostí a celé ekonomiky. Očekávaný zvrat, nejen podle bank ale i ekonomů, má nastat v roce 2020.
Jaké jsou možnosti, aby se člověk sám mohl připravit na propad ekonomiky? Má více investovat, nebo uložit peníze?
V tuto chvíli nedoporučuji koupi nemovitosti. Důvodem je jejich cena, která při „prasknutí bubliny“ klesne, navíc může nastat problém s jejím prodejem. Pokud budeme brát investici jako nákup strukturovaného fondu, můžeme počítat s tím, že u těchto produktů je rostoucí tendence. Ta je patrná i po krizi v roce 2009.
Mít uložené své úspory na spořicím účtu není výhodné ani v případě ekonomické růstu. Úrok na klasickém spořicím účtu nepřekoná inflaci, proto pokud chce klient své peníze opravdu zhodnotit, je optimální variantou je investovat. Na spořicím účtu by měl mít prostředky, které využije jako rezervu.
ČSOB dostala výsadu emitovat Dluhopisy Republiky v roce 2018. Jiné banky nereagovaly na oslovení, proč ČSOB ano? Je to čest pro vás a znamení náklonosti státu? Je správně, že se stát obrací na soukromé banky?
ČSOB je stále komerční banka, tudíž náklonnost státu je vyloučena. Jsme samozřejmě velice rádi, že můžeme být jediní, kdo dostal tuto výsadu. Dokonce jsme získali ocenění za nejlepšího zprostředkovatele. Státní dluhopisy se už dříve nakupovali přes komerční banky. Hlavním důvodem je velká jednorázová poptávka, kterou by samotný stát nedokázal uspokojit a dodatečné náklady by byly příliš vysoké.
Jaké banky jsou momentálně nejsilnější na trhu? Jsou mezi bankami velké rozdíly?
Parametrů je mnoho, ale mezi třemi nejsilnějšími hráči na trhu je ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna. Rozdíl je v tom, co vše dokáže banka jako skupina nabídnout. ČSOB má výhodu v tom, že nefunguje jen jako banka, ale také jako pojišťovna. Z historického hlediska se tyto banky mezi sebou liší i stavbou klientů.
Často lidé vnímají banky jako něco složitého, lidem vzdáleného, něco, čemu nerozumí. Je to dobře? Snaží se banky ztransparentnit svou činnost?
Myslím si, že se situace za poslední roky zlepšila. Banky už nejsou ty „zkostnatělé instituce“ a lidé tento přístup oceňují. Změna nastala především díky menším bankám, protože zavedly účty bez poplatků a velké banky se musely rychle přizpůsobit, aby nepřišly o své klienty.
Přesto české bankovnictví vnímám jako silné. Jak je na tom oproti evropské úrovni, popřípadě světové?
Každá země je něčím specifická. My Češi jsme spořivý národ, ale neumíme své peníze efektivně zhodnotit. Velice tomu přispívá naše konzervativnost, způsob hospodaření nebo špatné zkušenosti. Ani jedna z „velké bankovní trojky“ nemá českého majitele. Proto je těžké porovnávat české a zahraniční bankovnictví.