Připomínkám a oslavám válečných veteránů patří jedenáctý listopad. Právě v tento den roku 1918 podepsali zástupci zemí Dohody a Německé říše příměří a ukončili tak první světovou válku.
Památka jedenáctého listopadu je více než stoletá. Poprvé si tento den svět připomněl v roce 1919 při příležitosti prvního výročí ukončení války. Americký prezident Woodrow Wilson datum nazval Dnem příměří a napříč městy dohodových zemí se uskutečnily vzpomínkové akce. O tři roky později první státy vyhlásily datum jedenáctého listopadu státním svátkem.
Vlčí mák jako symbol válečných veteránů
I tradice vlčího máku coby symbolu Dne válečných veteránů je mnoholetá. Pramení v básni Na flanderských polích kanadského chirurga Johna McCrae, který během první světové války sloužil na západní frontě. Válečné strasti ho velmi trápili a svoji bolest tlumil tvorbou poezie. V nejznámější básni poukazuje na bojová pole zakrytá vlčími máky a na vojáky, kteří v nich našli svůj hrob. Oficiálním znakem se vlčí mák stal v roce 1921, kdy ho britská Nadace veteránů vybrala jako symbol pro sbírku na pomoc vysloužilým vojákům.
Dnes si červený kvítek lidé připínají na oblečení nebo doplňky, aby projevili úctu těm, kteří ve válkách za svou vlast nasazovali a nasazují životy, a také těm, kteří v nich za svou vlast padli.
Ve Francii si válečné veterány připomínají kvítky chrpy, ve Velké Británii dvěma minutami ticha
Poprvé lidé slavili jedenáctý listopad jako státní svátek v roce 1922, více než stoletou tradici má volno například ve Francii. Den vzpomínky (le jour du Souvenir) je pro Francouze dodnes velmi významným časem, napříč celou zemí se konají akce uctívající všechny občany, kteří kdy za Francii padli. Na rozdíl od ostatních zemí, zde za symbol válečných hrdinů považují kvítek chrpy. Jeho modré zbarvení má odkazovat na uniformy francouzských vojáků.
Ve Velké Británii jedenáctý listopad státním svátkem není, jako Den vzpomínek (Remembrance Day) označují datumu nejbližší neděli. Během ní se drží tradiční dvě minuty ticha, které na malou chvíli zastaví čas v celé zemi. Vztah Britů k válečným veteránům je vřelý, mnozí ho označují za vzorový. Po dobu celého listopadu se velká část obyvatel zdobí vlčím mákem. Snahu o udržení povědomí o válečných konfliktech a jejich hrdinech dokazují početná válečná muzea s interaktivními expozicemi i tvorba tematických televizních a rozhlasových pořadů.
Datum jedenáctého listopadu je zvýrazněno i v polském kalendáři. Pro Poláky je tento den Svátkem nezávislosti (Narodowe Święto Niepodległości). Kromě válečných veteránů si připomínají také obnovu svého státu, kterou umožnil konec první světové války. Před ní totiž Polsko více než sto let neexistovalo.
Vlčí máky zaplavují také české ulice
I v České republice je jedenáctý listopad věnován válečným veteránům, mezi významné dny patří od roku 2004. Oběti a účastníky válek připomíná například v tento den každoročně pořádaná pietní akce na pražském Vítkově. V připomínkovém duchu se ale nese celý listopad. Organizují se koncerty a jiné doprovodné akce. Na více než tisíci místech v republice si lidé kupují květy vlčích máků, přispívají tím na pomoc veteránům a dalším bojovníkům za svobodu.