Závod, jímž vrcholí týdenní běžecký festival, se stal během 12 let své existence Mekkou všech ultra běžců. Platí zde stejná pravidla pro všechny bez rozdílu věku či pohlaví - 170 km, přes 10 000 výškových metrů a časový limit na zdolání 46 hodin. Tento rok se na závod kvalifikovalo 2563 běžců z 80 zemí světa, nechybělo ani české zastoupení 12 odvážlivců. Čeští běžci se mohli kvalifikovat na tento závod hned v několika tuzemských horských maratonech a ultra trailech po celé ČR. Například v Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic (Beskydská sedmička) nebo v Pražské stovce. Mezi závodníky Ultra trail du Mont-Blanc můžeme najít jak amatérské nadšence, kteří si dokončením tohoto závodu splní svůj sen, tak ty nejlepší běžce světa. Někteří z nich tento závod absolvují každoročně.
Začíná se v Chamonix-Mont-Blanc, malém francouzském městečku, od kterého vede nejkratší trasa na nejvyšší horu Evropy. Závodníci však nemají za úkol vystoupat na Mont-Blanc, nýbrž tento masiv obejít při cestě do Itálie, odkud pokračují do Švýcarska a zpět do Francie, kde startovali.
Začátek a konec závodu je každoročně obrovská mediální show, která přiláká tisíce diváků. Jakmile ale zapadne slunce, závodníci zapínají své čelovky a na trati zůstávají osamoceni. Monotónní oddychování, změna z poklusu na chůzi, nekonečná noc a s ní spojené první krize, kdy si tak extrémní zátěž pro tělo vybírá svou daň. To je stereotyp, který potká každého závodníka rovnou několikrát, s výjimkou těch nejtrénovanějších na trati. Konec noci a rozednění však neznamená definitivní výhru nad krizemi. Ostré slunce a pohyb stále kolem 2000 metrů nad mořem vyvolávají krize další. Náplastmi na takové stavy jsou občerstvovací stanice postavené na každých 10-15 km tratě. Nabízejí možnost doplnění vody a lehkého odpočinku. Kromě toho čekají na trati 4 obrovské občerstvovací stanice, každá ve čtvrtině závodu, kde najde závodník vše, co potřebuje - teplé jídlo, postel, maséra... Samozřejmě ti nejlepší atakující celkový čas kolem 20 hodin si luxus v podobě maséra či lehnutí nemůžou dovolit a pokračují ve strojovém tempu.
Odpoledne druhého dne je v Chamonix vše připraveno na uvítání nejrychlejších běžců. Ačkoliv drtivá většina závodníků je v polovině trati, sedmadvacetiletý Xavier Thévenard si s časem 21:09:15 dobíhá pro své druhé vítěztví na tomto závodě, poprvé zde vyhrál v roce 2013. Na druhém místě s mankem 48 minut přibíhá Luis Alberto Hernando Alzaga. Mezi ženami byla bezkonkurenčně nejrychlejší pětačtyřicetiletá Nathalie Mauclair z Francie. Druhá pak skončila Uxue Fraile Azpeitia s 1 hodinou a 14 minutami navíc. Mezi Čechy nejlépe skončil Jaroslav Krameš v pořadí na 412. místě s časem 37:15:19. Pro většinu závodníků byl však cíl vůbec dokončil tento závod v časovém limitu 46 hodin. "Chtěl jsem to dát pod 38 hodin, mám 37, nemůžu být šťastnější," řekl Krameš hned po závodě. "Krize, zranění a bolesti, které člověka potkají, rozhodně stojí za úchvatné pohledy na Mt. Blanc - a nejen na něj. Hlavně to ale stojí za tak nádherný pocit po dokončení, jaký mám teď já," dodal. O náročnosti vypovídá také počet běžců kteří závod dokončili - 1630 z původních 2563. "Nejtěžší, ale také nejkrásnější závod, co existuje," shodují se ti, kteří závod dokončili.