Cestovat se dá v Olomouci mnoha způsoby. Někdo se rozhodne koupit si lístek na tramvaj, jiný "si pořídí" auto, pro dalšího jsou nejlepším a nejlevnějším způsobem dopravy nohy. Pro Pavla Bednaříka, Davida Suchého a jejich spolupracovníka Petra jsou to bicykly. Proto se rozhodli, že vrátí život starým, krásným kolům, která mnozí schovávají na půdách a ve sklepích. A tak vznikl Bajkazyl Olomouc. Inspiraci k tomuto projektu našli v Praze, kde Bajkazyl funguje už delší dobu (Meetfactory, náplavka a nově i na Žižkově) a se kterým olomoucká část úzce spolupracuje.
„Zajímalo nás propojení lidí kolem bikerské komunity a možnost opravovat, nabízet k prodeji či půjčovat stará kola, o která v ostatních servisech není zájem. Zároveň jsme chtěli nabídnout podmínky pro zkušené, kteří si zvládnou opravit kolo sami, aby měli v Olomouci své oblíbené místo, kam se mohou kdykoliv stavit, probrat novinky a dát si kávu nebo pivo. DIY (do it yourself, tzn. "udělej si sám", pozn. autora) prvek a komunitní charakter je v Bajkazylu hodně důležitý“, říká Pavel Bednařík.
Přestože zájem o Bajkazyl není extrémně velký, rozhodně není na co si stěžovat. Místí obyvatelé jsou rozvážní a na novoty si zvykají pomalu, nicméně posun v tom, že místo na skládky vozí kola raději nám, je zde vidět. "V současnosti máme asi deset kol k prodeji, ale počet se každým týdnem mění. Navíc mnoho dalších kol čeká zatím v podobě základních dílů, ze kterých je skládáme," doplňuje Bednařík.
"Na jaro 2013 plánujeme rozšířit nabídku více do turistické oblasti – nabízet různé typy kol nejen lidem v komunitě, studentům, ale také turistům. Plánujeme cyklovýlety i cyklojízdy, pojízdnou opravnu, osvětové aktivity, akce na podporu cyklodopravy v Olomouci nebo prodej a výrobu vlastních doplňků na kola. Plánů máme hodně, uvidíme, na co budeme mít síly a prostředky. Vítáme každou pomocnou ruku, náhradní díl i radu nebo doporučení," nastínil další plány Bajkazylu Bednařík.