I přes sankce OSN zrychlila Severní Korea v posledních letech testy a vývoj svých balistických střel. Jejím úkolem je vyvinout jaderné hlavice, které mohou zasáhnout cíle po celém světě včetně Spojených států. „Budeme provádět další raketové zkoušky na týdenní, měsíční a roční bázi,“ řekl náměstek ministra zahraničních věcí Han Song-Ryol reportérovi Johnu Sudworthovi pro televizní stanici BBC.
Už dříve Mike Pence, viceprezident USA, veřejně Severní Koreu varoval, aby nezkoušela jejich trpělivost, protože éra strategického klidu s ní skončila. „Jen v posledních dvou týdnech byl svět svědkem síly a odhodlání našeho nového prezidenta v opatřeních přijatých v Sýrii a Afghánistánu,“ uvedl Pence. V neděli se objevil v Soulu krátce poté, co na severní části poloostrova proběhl neúspěšný balistický test. S jihokorejským prezidentem Hwang Kyo Ahnem řešil možnost urychleného nasazení protiraketové obrany na jejich území.
Song-Ryol BBC sdělil, že severokorejské jaderné zbraně existují jen kvůli ochraně před americkými vojenskými akcemi. „V případě, že Spojené státy budou tak lehkomyslné a neuváženě použijí vojenské prostředky na Severní Koreu, znamenalo by to pro nás téhož dne vyvolání totální války,“ řekl.
Ke konfliktu se vyjádřila i Čína, která je spojencem izolovaného severu. Její ministr zahraničních věcí Lu Kang reportérům sdělil, že problém na korejském poloostrově je velmi citlivým tématem, a že všechny strany by se měly vyvarovat provokativních akcí, které přilévají olej do ohně.
Samotný konflikt se projednává i v Japonsku. „Diplomatické úsilí se Severní Koreou je důležité pro udržení míru, ale dialog kvůli nutnosti dialogu nemá smysl,“ sdělil na pondělním parlamentním zasedání japonský premiér Šinzó Abe.