Příznivci fenoménu chůze bez bot oceňují nejvíce přímý kontakt s přírodou a také její přínos pro zdraví. „Je to úplně nesrovnatelné projít se po mechu v botách a bez nich, je to intenzivnější a cítím se jako součást přírody. Navíc je to přirozené a zdravé, nohy se prokrvují a promasírují samotnou chůzí po různých typech povrchů.“ vysvětluje pětadvacetiletý Filip Marek, který začal s bosou turistikou minulé léto.
Skupina nadšenců do bosé turistiky se dá rozdělit na dvě podskupiny. Do první se řadí ti, kteří chodí na boso běhat, na procházky, či na výlety do hor, ale po městě a do práce se obují. Ve druhé skupině jsou ti, kteří obuv nenosí skoro vůbec. Logicky je takových bosých „extrémistů“ méně: „Znám pár kluků, co boty nenosí vůbec, ani v zimě, ale to bych si já se svou prací nemohl dovolit. Chodím na schůzky a nedělalo by to dobrý dojem. Navíc to není tak, že bych nesnášel boty, to vůbec ne, jen si je při vhodné příležitosti a v přírodě rád zouvám.“ dodává Filip. Spíše než ve městě doporučuje chůzi v přírodě, méně poutá pozornost a nestane se Vám, že by vás například vyvedla ochranka z obchodního centra.
Při chůzi naboso je potřeba být o něco více ostražitý, ve městě je potřeba dávat si pozor na střepy a ostré předměty, ale také na psí exkrementy. Z lékařského hlediska však žádná jiná vážná nebezpečí nehrozí. „Nedoporučovala bych chodit naboso, pokud má člověk nějaké oděrky, ty by byly náchylnější na infekce. Možná můžete přijít k nějakým bradavicím či plísni, ale to se vám může stát jak s obuví, tak i bez ní. Je potřeba být ve střehu a vždy koukat, kam šlapete.“ říká lékařka Martina Pichlová. Více informací o bosé turistice lze najít na webech www.bosaturistika.cz či na Facebooku ve skupině Bosá turistika – diskusní fórum.
Foto: http://blog.achvrs.com/10-things-that-are-infinitely-better-done-barefoot/