„Jestli se ukáže, že jsou správné, sním svůj klobouk,“ prohlásil lord Ashdown, bývalý šéf liberálních demokratů ve volebním studiu BBC. Zpochybňoval výsledky tzv. exit pollu, tedy průzkumu u volebních místností, který předpovídal jasné vítězství Toryů, dramatický propad liberálů a velký úspěch SNP. Vítězství Davida Camerona se přitom před volbami zdálo jako naprostá utopie.
Vítězi Cameron a Sturgeon
Během noci se ale ukazovalo, že exit poll byl mimořádně přesný, podobně jako v roce 2010. Zatímco v předvolebních průzkumech se labouristé a konzervativci pohybovali shodně okolo 33 procent, ve volbách konzervativci dokázali získat většinu. K té potřebovali alespoň 326 křesel z 650, získali jich 331. Jejich labourističtí rivalové ukořistili 232 mandátů. Toryové tak mohou vládnout sami, v uplynulém období tvořili koalici s liberálními demokraty, pro něž dopadla čtvrteční noc katastrofálním propadem. Zástupci liberálů obhajovali 56 křesel, získali jich pouze osm.
„Jedna země, jedno Spojené království, tak bych chtěl vládnout, pokud budu mít to štěstí, abych pokračoval jako premiér," uvedl Cameron. Volební triumf konzervativců analytici přičítají pragmatice britských voličů. Ti se měli zaleknout možné koalice labouristů a SNP a dát přednost právě Toryům. Samotná SNP přitom absolutně ovládla Skotsko a výrazně tak uškodila labouristům Eda Milibanda, kteří se ve Skotsku tradičně těší velké oblibě. SNP v čele s Nicole Sturgeon získala šestapadesát křesel z 59 možných. „Ani v těch nejdivočejších snech jsem si neuměla představit, že získáme 56 z 59 skotských křesel. Zemské desky skotské politiky včera zažily historický posun. Ve Skotsku je cítit chuť na změnu a touha po tom, aby byl hlas Skotska slyšet ve Westminsteru víc, než kdykoli předtím," komentovala fenomenální úspěch lídryně nacionalistů Sturgeon.
Rezignace mocných mužů
Čtvrteční volby kromě dvou jasných vítězů měly i své poražené. Tím největším byl šéf opozičních labouristů Ed Miliband. „Byla to noc plná velkého zklamání pro labouristickou stranu,“ uvedl v povolebním projevu Miliband, „Za neúspěch strany přijímám plnou zodpovědnost.“
Na propad liberálních demokratů reagoval šéf strany Nick Clegg, složením funkce. „Výsledky byly pro liberální demokraty mnohem nepříznivější a drtivější, než jsme čekali. Proto přijímám plnou odpovědnost a rezignuji na funkci lídra liberálních demokratů. Nové vedení si zvolíme podle stranických pravidel," řekl ke své rezignaci Clegg.
Neúspěšné volby má za sebou i britský populista Nigel Farage, lídr UKIPu. Před volbami slíbil, že pokud ve svém obvodě nezvítězí, odstoupí z čela strany. V té době mu průzkumy předvídaly snadné vítězství. V obvodě Taneth South ale výrazně zabral kandidát konzervativců Craig Mackinlay a získal si přízeň většího množství voličů. „Jsem muž, který drží slovo. Jedna má část je zklamaná, ale druhá se cítí tak šťastně jako už dlouho ne,“ prohlásil Farage a kritizoval britský volební systém. „Většinový systém je nesmyslný. Jedna strana získá téměř 50 % hlasů ve Skotsku a téměř 100 % křesel (SNP) a druhá strana dostane přes 4 miliony hlasů a křeslo má jedno.“
V Británii se totiž volí stylem „vítěz bere vše“. Každý volební obvod má přitom jiný počet voličů. Stát se tak může, že strana, která celkově získá více hlasů, nemusí získat ani jedno křeslo. Konkrétně UKIP získal třetí největší počet hlasů – 12,6 % –, stačilo mu to ale pouze na jediné křeslo. Skotská nacionalistická strana získala procent 4,7, v Dolní sněmovně ale zasedne 56 jejích poslanců.