Assange čelí řadě obvinění, mimo jiné ze špionáže. Na serveru WikiLeaks zveřejnil tajné vládní dokumenty o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku. Vydání Juliana Assange do USA povolil dne 20. dubna 2022 britský soud. Konečné rozhodnutí má ale v rukou britské ministerstvo vnitra. Assange se domnívá, že jej americká prokuratura stíhá z politických důvodů, svou vinu popírá. Jeho právníci tvrdí, že by mu v případě odsouzení v USA hrozilo až 175 let vězení.
Julian Assange je znám především jako australský počítačový programátor, který založil v roce 2006 mediální organizaci WikiLeaks, kterou využil při zveřejňování interních nebo utajovaných dokumentů. Již jako teenager pod krycím jménem Mendax infiltroval řadu zabezpečených systémů, včetně těch NASA a Pentagonu. V roce 2010 WikiLeaks odtajnila téměř půl milionu dokumentů získaných od amerického armádního analytika Bradleyho Manninga Clatera. Jak už bylo zmíněno, týkaly se zejména amerických válek v Iráku a v Afghánistánu.
Švédsko Assange obvinilo ze sexuálního obtěžování, později však obvinění stáhlo kvůli vypršení promlčecí lhůty. V lednu 2017 odtajněná zpráva amerických tajných služeb uvedla, že Assange a WikiLeaks byly klíčovými součástmi sofistikované hybridní válečné kampaně organizované Ruskem proti Spojeným státům. Od roku 2019 je Asssange v londýnské věznici, kde se ocitl kvůli porušení pravidel kauce v dalším právním sporu. Britský soud již v minulosti odmítl žádost USA o vydání kvůli obavám, že by Assange spáchal sebevraždu.