Kategorie Mezi moři, zabývající se oblastí střední a východní Evropy, vyhrál snímek V paprscích slunce. Režisér Vitaly Mansky rok mapoval život pchjongjangské rodiny, která připravuje dceru na korejskou "spartakiádu". Snímek zprostředkovává obraz života obyčejných obyvatel Severní Koreje.
Celosvětová experimenátální kinematografie se představil v rámci sekce FASCINACE.
Umělecká skupina Flatform přesvědčila porotu o svém talentu. Vítězství připadlo snímku Kvantum.
Další cena v rámci experimentálního filmu (FASCINACE: EXPRMNTL.CZ), zaměřující se čistě na české snímky, připadla dílu Poslechnout horizont. Anna Kryvenko, Ukrajinka žijící v Praze, poukázala na odtažitý přístup médií k válkám a informační bariéry.
První velké filmy začínajících dokumentaristů byly k vidění v rámci sekce PRVNÍ SVĚTLA. Úspěch slavil Vladimir Tomić a jeho film Flotel Europa. Jde o příběh rodiny, kterou z vlasti vyhnala válka o Bosnu a Hercegovinu. Na lodi Flotel Europa čekají na azyl u dánských břehů. Autor popisuje nelehké dospívání a zkažené dětství v politicky nekorektní době.
Krátké filmy se představily v sekci KRÁTKÁ RADOST. Bolívijský režisér Kiro Russo, minimalisticky zachytil život mladých rodičů. Snímek ponořil do šedé a červené barvy, intimní obrazy doprovází sotva slyšitelné dialogy a velmi pomalý zoom. To je další oceněný snímekNový žiot.
Česká sekce s názvem ČESKÁ RADOST zůstala bez vítěze. Porota nenašla žádný snímek, který by odpovídal jejím představám. Čeští tvůrci si neúspěch ospravedlňují nedostatkem peněz na rozvoj a podporu dokumentárního filmu v domácím prostředí. Domácím filmařům byla udělena alespoň dvě čestná uznání.
Jediný porotce kategorie OPUS BONUM, vyhlásil nejlepší světový dokumentární film. Zvolil snímek Kupředu smrtelně pomalu Maura Herce.
V rámci festivalové soutěže se vyhlásila CENA DIVÁKŮ, tu získal dokument Víta Klusáka z cyklu Český žurnál: Matrix AB.
Cenu za celoživotní přínos kinematografii porota udělila ruskému filmaři Artavazdu Peleshyanovi.