st., 24. květen 2023 17:47

Český rozhlas oslavil stoleté výročí koncertem v Riegrových sadech

Budova Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici Budova Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici Zdroj: Khalil Baalbaki, Český rozhlas
Praha - Český rozhlas oslavil svých sto let velkolepým koncertem. V pražských Riegrových sadech vystoupily přední osobnosti české hudby. K divákům promluvil také prezident a během víkendu se v rozhlase konaly dny otevřených dveří.

Byl teprve druhý v Evropě, když 18. května 1923 začal vysílat ze stanu v pražských Kbelích. Oslavy tohoto impozantního jubilea Českého rozhlasu minulý týden vyvrcholily koncertem. Vystoupili na něm například Chinaski, Mirai, Marek Ztracený, Aneta Langerová, Zdeněk Svěrák nebo Dagmar Pecková. Vedle obrovského pódia bylo v Riegrových sadech přistaveno také mobilní studio Radiožurnálu. Z něj dění komentoval Jan Pokorný. Netradiční bylo také to, že jednotlivá umělecká vystoupení přerušovaly zprávy. Koncert byl totiž živě vysílán, a to na Radiožurnálu a všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

Diváků i přes nepřízeň počasí dorazilo podle organizátorů více než 20 tisíc. Na dálku je pozdravil prezident Petr Pavel. Ve své zdravici vyzdvihl přínosy tohoto veřejnoprávního média. Ocenil jeho nezávislost a přínosy ve vzdělávání i zábavě. K divákům promluvili také dva ředitelé rozhlasu. Vedle současného René Zavorala to byl skrzke archivovaný vzkaz také ten minulý, Peter Duhan.

Dění vyvrcholilo v 20:15, tedy přesně tehdy, kdy před sto lety vysílání začalo. Uplynulé století připomněly archivní fotografie a skladba, kterou pro daný okamžik složil Petr Wajsar. Oslavy pak pokračovaly také o víkendu. Posluchači mohli v sobobtu navštívit budovu Českého rozhlasu na Vinohradské ulici a také budovy regionálních stanic. Olomoučané tak mohli nahlédnout do nově zrekonstruovaného sídla Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákově ulici.

Zobrazeno 348 krát
Naposledy upraveno: po., 29. květen 2023 09:18

Související články

RECENZE: Deník Věrky Kohnové
RECENZE: Deník Věrky Kohnové
  út., 5. září 2023 20:48
Pro psaní komentářů se přihlaste