Syrská uprchlická krize je největším problémem tohoto typu za posledních dvacet let. Počet dotčených, kteří hledají útočiště mimo Sýrii, již překročil tři miliony a stále stoupá. Problém se týká zejména Libanonu, Jordánska a Turecka, s kterými Sýrie sousedí. Česká republika podporuje efektivní řešení situace a nabízí podporu v podobě zdravotní péče, kterou nabízí především dětem.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se na webu k události vyjádřil slovy: „Lékařská pomoc válečným uprchlíkům v projektu MEDEVAC je pro Českou republiku tradiční a dlouhodobá. Můžeme být právem hrdí, že máme k dispozici špičkové odborníky, kteří jsou díky svým znalostem a zkušenostem obrovskou pomocí na zahraničních humanitárních misích.“ V práci kardiochirurgů budou koncem listopadu pokračovat další dva týmy specializované na ortopedii a plastickou chirurgii. Tentokrát nepůjde pouze o lékaře z Motola, ale také z Nemocnice na Bulovce.
Zdravotnická akce je pokračováním pomoci uskutečněné v letech 2012 a 2013. V roce 2013 vyslala ČR do jordánského Ammánu lékařský tým, který vyšetřil třicet syrských a jordánských dětí s vrozenými srdečními vadami, šest z nich dokonce na místě operoval. Program MEDEVAC (program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel) zajišťuje ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem zahraničních věcí. Rozpočet této jordánské humanitární mise je přibližně 10 milionů korun.
Zdroj fotografie: www.godel.se