ne., 25. leden 2015 22:47

Čtyřletý chlapec se stal prvním člověkem s umělou slinivkou

K významnému průlomu v boji proti cukrovce došlo na začátku tohoto roku, kdy čtyřletý Australan Xavier Hames jako první člověk na světě obdržel umělou slinivku schopnou automatické regulace hladiny inzulinu. Umělý orgán je nyní přístupný veřejnosti za cenu 8 100 dolarů, v přepočtu necelých 200 tisíc korun.  

„Dovoluje mu více svobody, co se týče jídla. Jsou mu teprve čtyři, nemůžete zabránit tomu, aby chtěl misku těstovin nebo nějaké dobroty na oslavě,“ nechala se slyšet Naomi, Xavierova matka. „Taky nám to dává více kontroly během noci. Když jste vzhůru každou hodinu, tak možná máte bezpečnou představu o hladině cukru v jeho krvi, ale žádný rodič nechce v noci vstávat každou hodinu, to vám můžu zaručit," dodala.

Součástí zařízení je senzor, který kontroluje hladinu cukru v krvi, a poté komunikuje s inzulinovou pumpou, která se přizpůsobí novým datům. Inzulinová pumpa je přístroj pro aplikaci inzulinu, který se funkcí nejvíc blíží přirozené sekreci hormonu, což z něj činí zatím nejlepší variaci léčby cukrovky. Inzulin se pumpou zavádí podkožně, nejčastěji v oblasti břicha. Velkou nevýhodou této metody je hrozba hypoglykémie, poklesu koncentrace cukru v krvi způsobeném přebytkem inzulinu, jelikož se do těla dostává neustále. To normálně není problém, diabetik hladinu inzulinu drží pod kontrolou pravidelným stravováním. Nepříjemnosti nastávají v noci, kdy člověk typicky 8 hodin nic nejí, ale pumpa neustále dodává inzulin do těla. Příznaky hypoglykémie můžou být mírné, jako pocení nebo únava, ale ve vážnějších případech dochází k bezvědomí, poškození orgánů, kómatu nebo dokonce k smrti. Fakt, že k hypoglykémii dochází většinou, když diabetik spí, ji dělá o to nebezpečnější.  Umělá slinivka je ale schopná pomocí algoritmu měřit koncentraci cukru v krvi, odborně zvanou glykemie, a odhadnout, kdy už není třeba dodávat skrz pumpu inzulin. 

K průlomu došlo v Dětské nemocnici princezny Margaret v Subiacu v Austrálii, kde se Xavier léčil již od dvou let a kde také již několik roků probíhají klinické testy. S jejich úspěchem snad nové zařízení nahradí zatím běžné inzulinové injekce a pumpy.

 Jelikož tato umělá slinivka stále musí spolupracovat s externím zařízením, nejde o slinivku v pravém slova smyslu. Stále je v této oblasti třeba vykonat spoustu práce, než bude k dispozici kompletně samostatné zařízení. I tak ale miliony lidí čekají bezpečnější dny a klidnější noci.

 

Zdroj obrázku: Abc.net.au

Zobrazeno 2003 krát
Naposledy upraveno: út., 27. leden 2015 11:08
Pro psaní komentářů se přihlaste