Naposledy se polsky hovořící dvojice dostala do domu dvaaosmdesátileté seniorky. Muž ji poprosil o sklenici vody. Seniorka je pozvala dovnitř a dala mu napít, muž ale prosil o další sklenice a snažil se ji rozptýlit. Neznamá žena zatím prohledávala byt, kde našla necelých sto tisíc korun. Seniorka nakonec dvojici ze svého bytu vyhodila, ukradených peněz si ale všimla až po jejich odchodu.
Ke zločinům došlo na různých místech, způsob, jakým zloději okrádali, je ale podobný. Dvojice si vybírá starší a osamělé lidi. Zkouší otevírat branky a dveře, pokud jsou odemčené, pokračují až k jejich obydlí. Jakmile narazí na obyvatele nebo obyvatelku domácnosti, snaží se různými výmluvami zůstat co nejdéle v obydlí. „Buďto nabízeli na prodej deky nebo jiné výrobky, v jiných případech naopak měli žízeň. Někdy poprosili o návštěvu toalety,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková. Zloději se snaží působit mile, často se jedná o příjemnou návštěvu, která jejich obětem nevadí. Po návštěvě ale oběti zjistí, že byly okradeni. Nemusí se jednat jen o polsky hovořící pár, policie apeluje, aby byli lidé opatrní a nepouštěli si do svých domovů cizí osoby.
V době Vánoc se lidé cítí více osaměle, zejména senioři. Na to se zaměřuje například organizace Život 90. Ta provozuje bezplatnou linku Senior telefon (800 157 157), na kterou se mohou lidé obrátit a mluvit o svých pocitech. Pracovníci jim dávají prostor a snaží se jim poradit, jak situaci řešit. Kolem Vánoc a Silvestra se počty hovorů zvyšují. Další linkou, na kterou se senioři mohou obrátit je Linka seniorů od organizace Elpida (800 200 007), na kterou se za minulý rok obrátilo přes tři tisíce seniorů s pocitem osamělosti. Senior telefon funguje nonstop každý den, Linka seniorů funguje každý den od osmi hodin ráno do osmi hodin večer.