Úvodním snímkem tohoto roku je dokument Ta druhá. Film otevírá téma „skleněných dětí“, které vnitřně bojují mezi osamostatněním a odpovědností vůči zdravotně postiženým sourozencům. Diváci se také mohou těšit na rozhovor s režisérkou Marií-Magdalenou Kochanovou a na připravovaný raut.
Každý den se bude v Olomouci vysílat několik projekcí a poté budou probíhat diskuse se zajímavými hosty, kteří mají k jednotlivým snímkům tematicky blízko nebo se podíleli na jejich zpracování. V dopoledních hodinách Jeden svět přinese témata lidských práv na základní a střední školy.
Filmy budou uváděny na vícero místech. Část projekcí bude v kině Metropol, jiné v Divadle na cucky, na Cyrilometodějské fakultě nebo v prostorách kavárny ART Rubikon. Zakončení festivalu je plánováno v olomouckém Muzeu umění, kde bude představen film Dům bez východu. Ten se zabývá problematikou rasismu a nerespektujícím zacházením v oblasti bydlení v České republice. Režisérem snímku je Tomáš Hlaváček, který bude také hostem.
Kromě projekcí bude možnost zdarma navštívit doprovodný program. V úterý se mohou lidé zúčastnit koncertu Michala Juřičky a poté párty s DJkou Elzino von Beneshow. Středa nabídne workshop Braillowa písma a přednášku na téma Klid v duši. I další dny se ponesou ve znamení přednášek. Ten čtvrteční se zaměří na potlačování svobod v Československu během 20. století a páteční na téma traumatu a jeho dopadů na lidskou psychiku.
Pořadatelem celého festivalu je nezisková organizace Člověk v tísni. Chod akce v Olomouci je postaven hlavně na studentech a dobrovolnictví.
„Festival a dobrovolnictví je pěkná příležitost, jak zajímavou formou udělat něco pro ostatní. Protože jsou úkoly různorodé, mohou dobrovolníci objevit nebo procvičit své dovednosti. Samozřejmě jim to přinese také dobrý pocit ze zprostředkování lidskoprávních témat,“ řekl Konstantin Zaslavskii, koordinátor dobrovolníků letošního ročníku.