Francie - Na mistrovství Evropy ve fotbale, které se letos koná ve Francii, bude rozhodčím pomáhat technologie "Jestřábí oko". Tuto technologii pro turnaj vybrala Evropská fotbalová unie UEFA a rozhodčí díky ní budou lépe vědět, zda míč přešel brankovou čáru.
Technologie jestřábího oka není ve fotbale žádnou novinkou. Využívá se totiž v italské, německé a anglické lize. Objevila se i v loňském roce na mistrovství světa žen. Přesto je však více známá z tenisu.
Brankové kamery se nainstalují na všech stadionech, na kterých se bude turnaj hrát. Zároveň se však na turnaji využijí i brankoví rozhodčí. Ti budou mít za úkol sledovat, zda se míč dostal do branky. Podle šéfa rozhodčích UEFA Pierluigiho Colliny by spojení Jestřábího oka a brankových rozhodčích mělo fungovat dokonale. Brankoví rozhodčí tím pádem nebudou plně koncentrovaní jen na brankovou čáru, ale budou hlavnímu rozhodčímu pomáhat sledovat i dění ve vápně.
Technologii Jestřábí oko vynalezli v roce 2001 angličtí inženýři. Ještě tentýž rok v květnu se poprvé objevila na kriketovém zápasu mezi Anglií a Pákistánem. Poté následovalo její úspěšné testování při tenisových střetnutích. Prvním grandslamem, který Jestřábí oko využil ve hře, byl tenisový turnaj US Open v roce 2006. Ve fotbale se poprvé objevilo na mistrovství světa v Brazílii v roce 2014.