Ve Spojených státech proběhla prozatím nejvíce rozsáhlá studie, která byla provedena na více než 90 tisících Američanech. Výsledky zveřejněné v roce 2019 poukazovaly na zvýšené riziko infarktu u vaperů o značných 34 %, a o citelných 55 % jim hrozí, že se u nich vyskytnou příznaky deprese. Dále pak podle výzkumu mohou kuřáci elektronických cigaret pravděpodobněji dostat mrtvici a častěji trpí vysokým krevním tlakem. V tomto ohledu je ale důležité brát zřetel na věk a zdravotní stav jedince.
Obecně se udává, že náplně do elektronických cigaret obsahují o 99 % méně škodlivých látek než běžná tabáková cigareta. Výzkum Massachusettské univerzity ale ukázal, že aromatické látky obsažené v náplních mohou být zdraví nebezpečné. Podle autorů studie tyto látky snižují životaschopnost buněk a zvyšují riziko zánětu.
„Nikdo neví, co s lidskými plícemi udělá vdechování aerosolizovaného propylenglykolu a glycerinu. Je to experiment. Výsledky uvidíme až po letech. Ochucující látky v potravinách mohou být zachyceny ve střevech, ale není jasné, co se stane, pokud je budeme dlouhodobě vdechovat. Nepochybuji o tom, že vapování je bezpečnější než kouření normálních cigaret. To ale neznamená, že to je bezpečné,“ tvrdí zakladatel Standfordského výzkumu dopadu reklamy na tabák Robert Jackler.