Nejmarkantnější NE řekli Italové obnovení procesu jaderné energie a výstavbě nových jaderných elektráren. Proti bylo skoro 95% účastníků referenda. Svůj podíl na rozhodnutí občanů má bezpochyby i nedávná katastrofa elektrárny v japonské Fukušimě.
Další dvě referenda se týkala privatizace vody. Obyvatelé Apeninského poloostrova odmítli považovat vodu za zboží a vyjádřili nesouhlas nad tím, že by se na prodeji vody mělo vydělávat.
Největší ohlasy mělo asi téma částečné imunity poslanců, které jim umožňovalo neúčastnit se soudů, jich se týkajících, a to z „pracovních důvodů“. Jedná se především o Berlusconiho, který je více než svoji politikou nechvalně proslaven aférami s prostitutkami, je obviňován ze spolupráce s mafií a v poslední kauze ze sexu s nezletilou marockou tanečnicí.
Italský tisk nazval výsledky „politickým zemětřesením“. Jde prý o jakýsi začátek konce Berlusconiho, pod jehož vedením vláda neudělala dostatečné kroky vedoucí k posílení stagnují ekonomiky, nepomohla snížit jeden ze světově nejvyšších státních dluhů ani se efektivně nepostavila k problému nezaměstnanosti mladých, dosahující bezmála 30 procent.
Pierluigi Bersani, lídr opoziční demokratické strany, prohlásil: “Toto referendum znamená rozvod vlády a země,” a zároveň vyzval Berlusconiho k rezignaci.
Zdroje:
Fotozdroj: