pá., 28. březen 2025 17:23

Je stále naděje pro tučňáka afrického? Jihoafrický soud zakazuje rybolov poblíž kolonií kriticky ohroženého ptáka

Fotografie tučňáka afrického, vyfocena Jean van der Meulenem Fotografie tučňáka afrického, vyfocena Jean van der Meulenem Zdroj: Jean van der Meulen, stránky Pexels
Několikaletý spor mezi jihoafrickými ochránci přírody a sdruženími rybářského průmyslu vyvrcholil právní dohodou. Nově bude ustanoveno šest oblastí zakázaného rybolovu ančoviček a sardinek v oblasti výskytu ohrožených tučňáků afrických. Zákaz by měl platit na 10 let.

V úterý 18. března vydal jihoafrický soud rozsudek ve prospěch jihoafrických ochránců přírody. Lov ančoviček a sardinek bude zakázán na 20 kilometrů od kolonií tučňáka afrického na ostrovech Robben Island u Kapského Města a Bird Island u města Post Elizabeth. Další čtyři no-fishing zóny, které mají chránit další kolonie, budou formalizovány do několika týdnů. Těchto šest oblastí zakázaného rybolovu má zajistit zabezpečené oblasti na hledání potravy pro tyto ptáky.

Proč tyto restrikce?
Tučňák africký, také známý jako tučňák brýlový, žije výhradně na jihozápadním pobřeží Afriky. Jeho populace prakticky vymizely z východní části pobřeží, kde dříve také žil, a dnes se vyskytuje pouze v Jižní Africe a Namibii. Vědci odhadují, že jestliže populace tučňáka afrického bude nadále klesat stejným tempem, jako tomu bylo dosud, druh ve volné přírodě vyhyne do roku 2035. Jen mezi lety 2018 a 2023 klesl počet hnízdících párů z přibližně 15 000 na méně než 9 000. Neziskové organizace BirdLife South Africa a Jihoafrická nadace pro ochranu pobřežních ptáků, známá také pod zkratkou SANCCOB, se v březnu 2024 obrátila k soudu ve snaze najít řešení pro stále zhoršující se situaci. Lov sardinek a ančoviček v oblastech hnízdících kolonií představoval hrozbu pro potravu těchto tučňáků. Rybářské lodě také vytvářely hluk, který ptáky vystrašoval z vod, ve kterých běžně lovili. Kromě rybolovu tyto ptáky ohrožuje globální oteplování a přirození suchozemští predátoři jako kosatky nebo lachtani.

Co dalšího se dělá pro záchranu populace tučňáka?
Kromě boje o restrikce narušování přirozeného prostředí kolonií se SANCCOB tyto ptáky snaží zachránit také přes program Chick Bolstering Project (CBP), který se zaměřuje na záchranu, rehabilitaci a následné vypuštění opuštěných mláďat. Program započal v roce 2006 a od té doby se podařilo zachránit více než 10 000 mladých tučňáků. V současné době nadace pečuje o 40 inkubovaných vajec a 85 mláďat, která se připravují na vypuštění.

Oslavuje SANCCOB rozhodnutí soudu?
V tiskové zprávě okomentoval situaci Nicky Stander, vedoucí ochrany přírody SANCCOB: „Dnešní rozhodnutí představuje významný krok vpřed v našem boji za záchranu tučňáka afrického před vyhynutím. Přestože dnešní úspěch oslavujeme, dobře si uvědomujeme, že naše cesta zdaleka nekončí. Hrozby, kterým tučňák africký čelí, jsou složité a neustále přetrvávají. Samotné rozhodnutí navíc vyžaduje důsledné sledování, prosazování a pokračující spolupráci jak s průmyslem, tak s vládními orgány, které dohlížejí na regulaci a rozdělování populací sardinek a ančoviček pro komerční rybolov. Musíme pokračovat v prosazování ochrany na základě vědeckého výzkumu a zavádět účinné strategie ochrany, aby tučňáci afričtí mohli prosperovat i v budoucnu.“

Zobrazeno 61 krát
Naposledy upraveno: ne., 30. březen 2025 14:00
Pro psaní komentářů se přihlaste