Do podzemních prostor protiatomového krytu v centru Olomouce umístila Paměť národa výstavu odkrývající příběhy 20. století. První návštěvníky kryt přivítal již 22. března 2022. Do samotného interiéru se pořadatelé snažili zasahovat co nejméně - zůstala původní vzuchotechnika, protitlaková komora i rezervoáry na pitnou vodu.
Expozice představuje pět mimořádně zajímavých osudů obyvatel Olomouckého kraje. O svůj příběh se podělili političtí vězňové Marie Susedková a Antonín Huvar, sudetská Němka Erika Bednářová, Jiří Fišer, který byl jako dítě spolu se svým dvojčetem v Osvětimi vystaven pokusům Josefa Mengeleho a nechybí ani osud Tomáše Hradílka, signatáře Charty 77.
V malých telefonních ústřednách se lidé s příběhy pamětníků mohou seznámit i v soukromí za těžkým závěsem, kde si zároveň pod dobovou lampičkou přečtou jejich složku, úřední zápisy, ale i osobní korespondenci.
Jedna z místností slouží jako promítací plocha pro dvě desítky velkoformátových projekcí archivních fotografií, které jsou obohacené originálním zvukem. Diváci tak zažijí v přímém přenosu příjezd Wehrmachtu do Olomouce, ale i revoluční rok 1989.
Olomoucká expozice v Bezručových sadech je pro veřejnost přístupná ve středy, pátky a víkendy od 14 do 18 hodin a potrvá až do konce června. Výstava s prohlídkou zabere přibližně 60 minut.