V prostorách Městského kulturního zařízení se 21.11. sešli příznivci kultury. Jindřich Štreit, světově uznávaný fotograf, specializující se na téma sociální fotografie, obzvlášť z venkovského prostředí, představil na plátně kinosálu svá díla. Pořad moderoval olomoucký hudebník Stanislav Hyrák, který zároveň zpíval a hrál na kytaru v doprovodu akordeonisty Vojtecha Szabó, jenž patří k evropským špičkám ve svém oboru.
Výjimečná příležitost nejen si poslechnout příběhy vzniku Štreitových děl, ale také si užít nádherné melodie a texty, které vznikly na základě inspirace prací a životem Jindřicha Štreita. Spojení fotografií a koncertu bylo velmi dle ohlasů návštěvníků originální a příjemné. Publikum mělo na konci besedy prostor pro pokládání dotazů umělcům.
Téměř každý umělec si za svou kariéru projde obdobím ztráty inspirace. Hledání ztracené múzy pak bývá náročné a zdlouhavé. „Fotím už šedesát let a můžu říct, že jednou jsem inspiraci skutečně ztratil, bylo to v začátcích fotografování, kdy jsem měl mnoho jiné práce než focení a když už jsem si našel čas, tak jsem vlastně nevěděl co fotit. Teď se proti vyhoření bráním tak, že mám rozpracováno více projektů zároveň a střídám je,“ uvedl Jindřich Štreit.
Velmi důležité jsou dle světově známého fotografa detaily a prostředí při focení, nelze fotit, aniž by se člověk nerozhlédl kolem sebe. „Fotograf se na svět dívá jinak. Vnímá detaily a naprosto všední věci jsou pro něj výjimečné. Nikdo není lepší pozorovatel než právě fotograf,“ uvedl Štreit. „Láska a fotografování je to nejdůležitější v životě, proto se milujte a fotografujte“ dodal s úsměvem Štreit poučení pro návštěvníky.
Projekt Světlo mého srdce se řídí heslem: Nezměníme svět, ale chceme zpříjemnit žití. Volně navazuje na pořad Věřím na zázraky, který uvedl Jindřich Štreit v průběhu covidové pandemie v roce 2022. Společná radost, načerpání inspirace, setkávání se a sdílení zkušeností. To vše program nabízí. Projekt by se také během roku měl objevit ve dvanácti sociálních zařízeních bez nároku na honorář. Akci pořádá spolek Ability, který podporuje osoby se zdravotním či jiným handicapem a Jindřich Štreit je čestným členem a ambasadorem tohoto spolku.
Jindřich Štreit, rodák ze Vsetína vyučoval na filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Fotografoval v Anglii, Francii, Japonsku, Rusku, Číně, Moldávii, Brazílii, Rakousku, Německu a Maďarsku. Vydal devadesát pět knih a připravil více než šestnáct set výstav. Zaměřuje se na dokumentární focení s naturalistickým a přírodním tématem, časté jsou motivy vesnice, rodiny a svobody.
Na projekt se můžeme těšit i v Muzeu umění v Olomouci 12. prosince od 19 hodin. Vstupenky se dají zakoupit online na internetových stránkách Muzea umění.