Smutným faktem ovšem je, že konikleců na tradičních místech ubývá. Největší hrozbou je pro ně nadměrný sešlap porostu. Návštěvníci jsou už při vstupu na cedulích žádáni o to, aby se v rezervaci pohybovali jen po vyznačených pěšinách. Přesto se rok co rok staré cesty rozšiřují a objevují se nové, takže nepošlapaných úseků na louce je stále méně. V rámci ochrany této významné lokality je městskou vyhláškou zakázán také vstup psů, kteří mohou rostliny poničit.
Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, která se o koniklecovou louku už desítky let stará, k tomu uvádí neradostnou prognózu: „Už teď můžeme říct, že koniklece jsou ve vážném ohrožení. Pokud se situace nezmění, tak se může stát, že o ně za pár let přijdeme.“
Letos se navíc počet návštěvníků vzhledem k aktuálním pandemickým opatřením rapidně zvýšil. Denně přes louku projdou stovky lidí a situace už je neúnosná. „Zvýšená koncentrace lidí si bohužel vybírá svou daň v podobě zničených cest a poškozených konikleců. Mnohým lidem chybí pokora a ohleduplnost. Dokážou pro jednu fotku pošlapat desítky konikleců, které následně hynou.“ uvedla Tereza Žižková z organizace Rezekvítek.
Na boj proti neukázněným návštěvníkům jsou letos opět po několika letech povoláni dobrovolníci, kteří vykovávají v Rezekvítku odbornou praxi. Tyto hlídky budou pravidelně procházet celou lokalitu a budou napojeny na městskou policii. V případě závažného porušování pravidel budou viníky rovnou předávat do rukou strážníků.
Aby se informace o potřebě ochrany této významné lokality dostaly do širšího povědomí, organizuje Rezekvítek každý rok na přelomu jara a léta akci Den koniklecové louky. Dobrovolníci tu mohou přiložit ruku k dílu a pomoci při ochraně jedinečné koniklecové louky. Akce se uskuteční i v letošním roce, a to 26. června.
Přírodní rezervace kamenný vrh byla vyhlášena chráněným územím již v roce 1978. Přestože v 80. letech minulého století málem zanikla, díky skupině nadšenců existuje dodnes. Část rezervace je vyhlášena jako evropsky významná lokalita soustavy Natura 2000.