Mládě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního se narodilo v noci ze čtvrtka na pátek. „V podstatě přesně týden od invaze ruských sil na Ukrajinu,“ komentoval ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Sameček dostal jako vyjádření úcty a podpory ukrajinským hrdinům jméno podle hlavního města Ukrajiny, Kyjev. Nosorožec je silný a zdravý, váží 33 kilogramů, což je pro mládě narozené v této zoo obvyklé.
Zoo Dvůr Králové patří k nejdůležitějším chovatelným centrům. Má největší chovatelskou skupinu na celém světě, která čítá 14 jedinců tohoto druhu z celkového počtu dvaceti nosorožců. Chovat se zde nosorožci dvourozí začali roku 1971, kdy je přímo z rodné Afriky nechal dovézt významný zoolog Josef Vágner. Jeho životním mottem byla věta: “Nikdy nesplatíme zvířatům to, co jsme jim dlužni.” Celkem se zde narodilo 46 mláďat, Kyjev je čtyřicátý sedmý. Devět mladých jedinců se z Podkrkonoší vrátilo do přirozeného prostředí, přesněji do Tanzánie a Rwandy.
V minulosti byl nosorožec dvourohý východní nejrozšířenějším druhem nosorožce vůbec. Obýval celý africký kontinent. Jeho dramatický úbytek zapříčinila zvyšující se poptávka po jeho rozích od 70. let minulého století. Čínská medicína věří v jejich zázračné účinky. Klíčovým důvodem pytláctví je také prestiž, kterou vlastnění těchto rohů v určitých vysokých společenských kruzích přináší. Dnes ve volné přírodě najdeme jen asi 800 jedinců.