Prestižní mezinárodní soutěž Earth Prize zná své letošní vítěze. Ve vědeckém klání zvítězili český student Tomáš Čermák se svou slovenskou kolegyní Annou Podmanickou. Dvojice společně vytvořila prototyp zařízení, které dokáže řešit jeden z největších globálních problémů – znečištění vody. Systém je schopen vodu zbavit i antibiotik a odolných bakterií, s nimiž si ani čističky odpadních vod v současnosti neporadí. Projekt nese název PURA a kombinuje fotokatalýzu a studenou plazmu. Na základě těchto procesů vznikají nabité částice, radikály nebo ozon, které následně napadají molekuly a zbytky léčiv ve vodě. V budoucnu by mohl najít uplatnění jak v domácnostech, tak v čističkách.
Čermák a Podmanická coby vítězové obdrželi finanční podporu ve výši zhruba čtvrt milionu korun. Tento grant plánují využít k dalšímu výzkumu a rozvoji projektu PURA, aby byl schopný pracovat s ještě větším množstvím vody. „Chceme dál zvyšovat povědomí o závažném problému, kterým jsou léčiva a drogy ve vodě a inspirovat další mladé inovátory, aby se zapojili a pomáhali řešit problémy našeho světa,“ napsal k triumfu Čermák pod příspěvkem na svém instagramovém profilu spolu se slovy díků.
Cena globálních vítězů poprvé v historii soutěže putovala do Evropy. Vítězové ji převzali během slavnostního ceremoniálu, který se konal symbolicky 22. dubna, tedy na Den Země. O hlavní cenu se ucházelo celkem sedm týmů, jež zvítězily ve svých regionech na základě rozhodnutí vědců a odborníků. Mezi dalšími finálovými projekty byl například ekologický obal, lednička na přepravu vakcín bez potřeby elektrické energie či platforma zaměřená na vzdělávání v oblasti recyklace. O výhře globální ceny se rozhodovalo v anketě, které se zúčastnilo zhruba 16 tisíc lidí.
The Earth Prize je největší globální soutěží soustředící se na hledání řešení environmentálních problémů. Mladí vědci jsou prostřednictvím soutěže inspirování, vzděláváni a vedeni k tomu, aby se zabývali problémy udržitelnosti. Mohou se jí účastnit středoškolští studenti z celého světa ve věku 13 až 19 let. Soutěž poprvé proběhla v roce 2022 a od té doby se do ní zapojilo téměř 15 tisíc studentů.