čt., 21. listopad 2024 09:56

Muzičky 2024 aneb Jak se Strážnický zámek opět rozezněl melodiemi lidové hudby

Hromadná fotografie všech zúčastněných mladých muzikantů společně s CM Jury Petrů Hromadná fotografie všech zúčastněných mladých muzikantů společně s CM Jury Petrů Zdroj: Národní ústav lidové kultury
Strážnice - Mezi 15. a 17. listopadem ožil místní zámek dětskou hudební dílnou Muzičky 2024. Pod vedením šesti lektorů z vyhlášené cimbálové muziky se několik desítek mladých muzikantů tentokrát věnovalo lidové hudbě Kyjovska.

18. ročník Muziček s podtitulem Hrajeme Kyjovsko se již tradičně odehrál na zámku ve Strážnici, jenž je sídlem Národního ústavu lidové kultury (NÚLK), pod kterým byl projekt realizován společně s pomocí Ministerstva kultury. Tvůrčí dílny se zúčastnilo 88 mladých hudebníků ve věku 12 až 21 let, které aktivně vedlo šest mentorů, tedy muzikantů s dlouholetou praxí interpetace regionu Kyjovské Slovácko.

Kurz proběhl pod vedením jednotlivých členů Cimbálové muziky Jury Petrů z Kyjova v menších, náhodným losováním vytvořených pracovních skupinách tvořících pokaždé kompletní nástrojové uskupení cimbálové muziky. Poté se hudebníci seskupili i v rámci orchestrové podoby. Důraz byl kladen na techniku typickou pro daný region a vzájemnou spolupráci, která je v hudebních tělesech nesmírně důležitá. „Mám pocit, že jsem se hlavně naučil naslouchat ostatním spoluhráčům a jak je nesmírně důležité spolu vzájemně interagovat, nehledě na to, s kým zrovna hrajete nebo o jaký žánr se jedná,“ svěřil se jeden z mladých účastníků kurzu. „To, že jsme byli rozděleni naprosto náhodně do skupin, ve kterých jsme se kolikrát navzájem sotva znali, nám pomohlo učit se přizpůsobivosti a nefixovat se pouze na ty, se kterými se již známe z muzik, ve kterých působíme,“ doplnil.

Původ zúčastněných byl vskutku pestrý, jelikož se jednalo o účastníky dětských i mládežnických cimbálových muzik od Brněnska, domácích Strážničanů až po Havířov, či dokonce sousední Slováky. Organizátory to velmi potěšilo. „Jsem ráda, že zájem o tento projekt zůstává jak u dětí, tak i u jejich vedoucích ze všech koutů naší republiky i Slovenska,“ pronesla nadšeně jedna z garantek hudební dílny, Magdalena Múčková. „Mohou tím vznikat nová nezapomenutelná přátelství a zároveň si mohou mezi sebou vzájemně sdílet svoje zkušenosti z hraní,“ doplnila.

Součástí projektu byla kromě hraní na nástroje také taneční dílna, kde byly na programu tradiční tance Kyjovska, přednáška o daném regionu či komentovaná ukázka obvyklých variant kyjovského kroje. Závěr hudební dílny probíhal v neděli formou koncertu pro rodiče a známé, během něhož děti představily sady kyjovských skočných, slovenských, ale taky verbuňků, táhlých písní, nebo třeba variaci polek a valčíků. Koncertem provázela již zmíněná garantka Magdalena Múčková. „Věřím, že to byl pro všechny neskutečně obohacující víkend,“ radostně ukončovala akci závěrečným proslovem. Vyjádřila velké díky NÚLK i všem, kteří se na hudební dílně podíleli, a srdečně vyzvala mládež k účasti na dalším ročníku, který by byl pravděpodobně věnován dalšímu významnému regionu a to Podluží. Téma následujícího roku nicméně zatím není potvrzeno.

Výsledné práce jendotlivých skupin i společných čísel budou prezentovány příští rok v červnu na jubilejním 80. ročníku folkorního festivalu Strážnice 2025. Pořad věnovaný taneční dílně bude probíhat v sobotu 28. června v amfiteátru ve skanzenu.

Zobrazeno 69 krát
Naposledy upraveno: ne., 1. prosinec 2024 20:54
Pro psaní komentářů se přihlaste