Jít do restaurace nebo do menzy? Ještě před rokem měla tato otázka pro univerzitní obec velmi snadnou odpověď. Současná situace však studentským stravovacím zařízením příliš neprospívá a studenti mnohdy volí jiné alternativy. „Mnohem častěji si vozím jídlo z domů, případně zajdu do restaurace,“ povídá student Univerzity Palackého Michal Jelínek. Na vině je totiž výrazné zdražení, které se v konečné ceně velmi blíží klasickým restauracím. Studenti jsou často nespokojeni i s kvalitou podávaných jídel. „Postupem času šla kvalita navzdory zvyšování cen spíše dolů,“ říká strávník Jelínek.
S cenami nabízených chodů vedení olomouckých menz příliš nezmůže. Náklady spojené s energiemi a potravinami potřebnými k uvaření jednotlivých jídel se rovněž zvyšují, proto se Správa kolejí a menz musela uchýlit k nárazovému zdražení. „Do výsledných cen jídel se promítají i finance na opravy a údržbu stravovacího provozu a náklady na zaměstnance,“ říká tiskový mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant. Minimalizovat ceny se nedaří ani s příspěvkem ministerstva školství, který je přibližně 30 Kč.
Podle slov Havrlanta vzrostly energetické náklady až o devadesát procent oproti minulému roku. „Rostou také náklady na svoz odpadu, vodné a stočné,“ vysvětluje. K běžným provozním nákladům se také připočítává daň. Celkové náklady činí zhruba 80 Kč a průměrná cena jídla se pohybuje kolem 100 Kč. Oblíbená je třeba i pizza, která je dostupná jen v některých menzách. „Pizza je asi nejvýhodnější, chutná dobře a také dostatečně zasytí,“ říká student Jelínek.
Správa kolejí a menz se na druhou stranu snaží ušetřit kdekoliv je to možné. Novinkou je elektromobil, který rozváží potraviny z hlavní menzy 17. listopadu do ostatních menších menz. „Náklady se nám tím zmenšili, i když ne nijak závratně. Ceny pohonných hmot jsou také velkou položkou,“ říká tiskový mluvčí univerzity. Studentům se však ceny nepozdávají. „Je zvláštní, že z jedné z nejlevnějších menz v republice se poměrně rychle stala jedna z nejdražších,“ tvrdí Jelínek. „V olomoucké menze mi někdy přijdou ceny totálně nelogické. Nechápu, proč někdy sladká jídla stojí víc než třeba kuře s rýží,“ zamýšlí se studentka Markéta Jánská. V loňském roce cena mírně stoupla, ovšem předchozích pět let menza svá jídla nezdražovala a občas se dostávala do červených čísel. Současná situace už však byla neudržitelná, proto se rozhodla k takto ráznému kroku.
Studentskou cenu Správa kolejí a menz UP vrátila alespoň na jedno jídlo denně. Od dubna totiž každý den připravuje pokrm, který dotuje ze svých prostředků a cena se tak pohybuje mezi padesátí až šedesáti korunami. „Ke snížení věcných a osobních nákladů vždy u jednoho jídla z denního výběru jsme přistoupili na základě intenzivních debat s vedením univerzity po posledním nezbytném navýšení cen univerzitního stravování a v souladu s usnesením akademického senátu univerzity z 15. února,“ řekl pro web olomoucké univerzity ředitel SKM Libor Kolář. Zlevněné jídlo je vždy v nabídce hotovek na čtvrté pozici a studenti novinku vítají. „Jedno zlevněné jídlo denně je fajn, ale nedám si ho nutně proto, že je levné,“ říká ke kroku SKM studentka pedagogické fakulty Markéta Jánská.