Odboráři slibovali protesty již dříve. "Pokud pan ministr změní názor a bude preferovat variantu číslo čtyři, bude to demonstrace na jeho podporu, pokud svůj názor nezmění, tak se k tomu vyjádříme před ministerstvem průmyslu," sdělil Deníku místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Mládek se sice rozhodl podpořit prolomení limitů na velkolomu Bílina, na dole Československé armády (ČSA) však schválil pouze částečnou úpravu. Tato varianta předpokládá strhnutí 170 domů v Horním Jiřetíně, což činí celou pětinu města. Další scénáře státní energetické koncepce počítají se zachováním stávajících limitů těžby nebo s jejich prolomením pouze v dole Bílina, patřícímu společnosti ČEZ.
Hornické odbory se snaží upozornit na to, že pokud nedojde k prolomení limitů, ztratí na Mostecku práci spousta lidí. Proto zaměstnavatel slíbil za účast na protestu uhradit demonstrantům mzdu za celý den. „Společnost Severní energetická vyhověla žádosti odborů a upravila systém směn tak, aby se mohlo demonstrace zúčastnit maximum zájemců. Účast je zcela dobrovolná,“ uvedla pro Český rozhlas mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.
Stejně jako starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt s úplným prolomením limitů nesouhlasí ani předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Domnívám se, že bychom měli podpořit takové prolomení limitů, které nebude znamenat zásah do lidského osídlení. Tedy nebude znamenat boření částí vesnic nebo měst, ale současně nám umožní, abychom měli dostatek uhlí zejména pro teplárenství. Naším cílem je, abychom na jaře schválili celou aktualizaci energetické koncepce a abychom mohli rozhodnout o budoucnosti jaderných zdrojů v ČR," sdělil Sobotka České televizi.
Fotografie: Vladimír Holý