Herečku Yasaman z Iránů odsoudili na 16 let vězení, protože si v metru sundala šátek a rozdávala květiny. Chtěla tak protestovat proti zákonu, který v její rodné zemi vynucuje zahalování žen.
Sean a Sarah jsou dva záchranáři, dobrovolníci a kamarádi, kteří se v jedné z nevládáních organizací snaží na ostrově Lesbos pomáhat lidem na útěku. Řecká vláda je ovšem odsoudila
k 25 letům vězení za špionáž a pašování lidí.
Egyptský lidskoprávní výzkumník Ibrahim Ezz El-Din, který prováděl šetření o přístupu k bezpečnému a dostupnému bydlení, zmizel v červnu tohoto roku po zatčení tajnou policií. Za poslední tři roky je tak Ibrahim už pátým zaměstnancem organizace Egyptian Commission for Rights and Freedoms, který byl zatčen.
Všechny další příběhy, které mohou pisatelé podpořit, mají podobná znění.
Dopisy s výzvami úřadům budou psát studenti několika ostravských gymnázií, středních a základních škol. Dopisové místo vytvořili i v jedné z ostravských kaváren Cokafe nebo ve skautském centru v Šenově. Zapojit se do akce může úplně kdokoli. Stačí se na webových stránkách Amnesty Internatinal přihlásit, získat potřebné materiály a dopisovou akci lze uspořádat klidně u sebe doma.
Maraton psaní dopisů je jedna z největších lidskoprávních akcí na světe. Tradičně ji zástupci Amnesty International pořádají od 10. prosince, tedy v den lidských práv. Díky ručně psaným dopisům adresovaným přímo vládám a úřadům příslušných zemí pomáhá sdružení nespravedlivě odsouzeným lidem a obráncům lidských práv. Akce vytváří mezinárodní tlak a téměř u třetiny případů dojde k zásadním změnám. V loňském roce napsali při této příležitosti lidé po celém Česku celkem 25 108 dopisů.