Je ohrožena dlouhodobě neotřesitelná pozice hnutí ANO, jenž je dosavadním hegemonem české politiky? Poslední předvolební průzkum agentury Kantar pro Českou televizi říká, že Piráti a Starostové by ve společném uskupení mohli sněmovní volby vyhrát. Sociologické šetření přisoudilo Starostům 11 procent hlasů, Pirátům dokonce 21. Společně by tedy mohli cílit zhruba na 30 procent všech hlasů.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém twitterovém účtu uvedl, že výsledek hlasování je pro něj jasným signálem, že spolupráce se STAN má smysl. Ve společném postupu vidí budoucnost i první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. V pirátských řadách se ale našli i odpůrci plánované kooperace. Nejvíce poukazovali na fakt, že v některých regionech silní Starostové mohou díky kroužkování na jednotlivých kandidátkách Pirátské kandidáty na poslance přeskočit a proklouznout tak do sněmovny na jejich úkor. K takovým členům patří například pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
Ani předseda Starostů Vít Rakušan si neklade malé cíle. Na Twitteru popsal, s čím by měla koalice do voleb jít. Jde podle něj o čistotu úmyslů, kvalitní program, jasně formulovanou vizi a dobré kandidáty. A právě v těchto věcech může být síla, jenž nakonec zvítězí. Starostové si spolupráci s Piráty už vyzkoušeli v nedávných krajských volbách, konkrétně v Olomouckém kraji. Jak se později ukázalo, tak v Olomouckém kraji se společná kandidátka vyplatila, neboť přinesla výrázný volební úspěch doplněný ziskem hejtmanského křesla.
Nyní mají obě partaje čas a prostor na přípravu koaliční smlouvy, o které budou v lednu opět hlasovat členové Pirátů. Aby smlouva nespadla pod stůl, je nutný souhlas 60 procent všech hlasujících. Podrobné analýzy potvrdily, že shoda v obou politických programech je okolo 70 procent. Oba předsedové však jdou do vyjednávání s cílem se dohodnout. Jestli jejich snahy přinesou silný politický subjekt s ambicí na vítězství ve volbách, to ukáže až čas.