so., 30. listopad 2024 16:22

Psaní dopisů pro vězně S Amnesty International proběhlo také v olomoucké Kratochvíli

Ilustrační foto Ilustrační foto Zdroj: Autorka
Olomouc – Kavárna Kratochvíle v centru města opět ožila psaním dopisů pro politické vězně a pro nápravu nelidských zákonů. Dopisy pomáhají na svobodu politickým vězňům, přispívají ke zlepšení podmínek pro neoprávněně vězněné, nebo zajišťují vězňům odbornou konzultaci s právníky. Připojit se k psaní dopisů může široká veřejnost až do poloviny prosince.

Také letos proběhl v Olomouci tradiční Maraton psaní dopisů. Akce pořádaná každoročně organizací Amnesty International se uskutečnila 27. listopadu 2024 v kavárně Kratochvíle v centru Olomouce. Účastníci se zapojili do obrany lidských práv napsáním dopisu některému z nespravedlivě odsouzených, nebo v dopisu požádat o narovnání práv třeba transgender osobám. Takovou možností byl případ trans muže z České republiky, který aktivně bojuje proti podmínce podstoupit kastraci, která je v ČR nutná před schválením úřední změny pohlaví.

Má to smysl
Do Maratonu psaní dopisů se může zapojit široká veřejnost, a to jak napsaním vlastního dopisu, tak i finančním příspěvkem. V minulých letech zaznamenala organizace díky tomtuto projketu mnoho úspěchů. K nápravě situace dojde totiž asi u třetiny případů, kterými se Amnesty International zabývá. V minulosti dopisy pomohly ruské umělkyni Alexandře Skočilenko k propuštění na svobodu a tureckým studentům Melike a Özgürovi ke zproštění viny.

Alexandra Skočilenko byla odsouzená k odnětí svobody na sedm let, když v petrohradském supermerketu vyměnila cenovky zboží za protiválečná hesla. Hesla nabádala Rusy k zastavení ruské invaze na Ukrajinu. Propuštěna na svobodu byla díky velké srpnové výměně vězňů mezi Ruskem a Západem. Melike a Özgür se zúčastnili pokojného protestu na podporu práv LGBT+ komunity v roce 2019. Původně plánovaný Pride pochod jim univerzita zakázala. Přesto bylo za účast na pokojných „protestech v sedě“ zadrženo a později obviněno osmnáct studentů univerzity včetně Melike a Özgüra. V rámci Maratonu psaní dopisů, kterých účástníci napsali více než 445 000, byli nakonc studenti zproštěni viny.

Amnesty International v Česku
Amnesty International je organizace zabývající se dodržováním lidských práv ve světě. Za hlavní cíle považuje propouštění nespravedlivě vězněných, zrušení trestu smrti a zastavení mučení, ochranu civilistů v ozbrojených konfliktech a další. Organizace byla založená v roce 1961, v ČR vznikla až po revoluci v roce 1991. Dění v olomoucké skupině přiblížil jeden z organizátorů akce: „Maraton se pořádal od roku 2006 v podstatě nepřetržitě, jediný výpadek byl myslím v roce 2022. Kromě toho se Amnesty International Olomouc vždy zapojovala taky do Ekojarmarku, dokud se konal v Olomouci na náměstí, do Majálesu a kolem roku 2011 jsme začali jezdit po školách s workshopy k Human Rights Education.“

Zobrazeno 36 krát
Naposledy upraveno: út., 3. prosinec 2024 13:50
Pro psaní komentářů se přihlaste