Badávího nejznámějším počinem je založení webu Free Saudi Liberals v roce 2012. Stránku sám zakladatel označil jako „liberální fórum, které se vyznačuje kritickým myšlením oproštěným od náboženské indoktrinace”. Tentýž rok byl Badáví obviněn z několika trestných činů, například i počítačové kriminality, odpadlictví nebo urážky islámu. Za to mu původně hrozil trest smrti, který byl roku 2013 zmírněn na sedmileté vězení a 600 ran bičem. Letos byl však trest opět zpřísněn na deset let odnětí svobody, 1000 ran bičem a pokutu přibližně 6,5 milionu korun.
Fyzická část trestu začala letos v lednu prvními 50 ranami, dokončení trestu však muselo být odloženo z důvodu špatného zdravotního stavu blogera. Odsouzen však nebyl pouze Badáví, publicistův advokát byl odsouzen k patnáctiletému vězení za podrývání státního zřízení a urážky soudní moci.
Letošního laureáta ceny, kterou na počest ruského vědce a disidenta Andreje Sacharovova uděluje každoročně od roku 1988 Evropský parlament, oznámil jeho předseda Martin Schultz. Ten ve svém projevu také řekl, že v případě Badávího dochází k porušení základních lidských práv a vyzval Saúdskou Arábii, aby blogera osvobodila a umožnila mu se zúčastnit předávacího ceremoniálu, jež se koná 16. prosince ve Štrasburku.
Dalšími kandidáty na letošní Sacharovovu cenu byl například zavražděný opoziční ruský politik Boris Němcov nebo venezuelské demokratické opoziční hnutí Mesa de la Unidad Democrática. Loni cenu získal Denis Mukwege – konžský lékař pomáhající obětem znásilnění. Samotný Raíf Badáví získal začátkem října také prestižní PEN/Pinterovu cenu za odvahu prosazování svobody slova.