Večer zahájil prorektor Fakulty tělesné kutury (FTK) v Olomouci Martin Kudláček, který krátce nastínil cíle večera a uvítal skromné publikum na akci pořádané FTK ve spolupráci s Filosofickou fakultou. Hlavní prostor byl vymezen jednotlivým „školám“ šermu a ukázkám pro veřejnost. Po úvodních slovech, naběhli nastrojení „kenďáci“.
Kendo jako bojové umění je historicky mladší, tak nastoupili první, aby předvedli, co v nich je. Navlečeni v chráničích, od hlavy až k patě, a s bambusovým mečem ukázali, jak probíhají tréninky a co se na nich učí. Ve zkratce vysvětlili, jakým způsobem se kendo cvičí a co je jeho záměrem. Rychlé pohyby, prudké rozmachy a tvrdé rány. Tak by se dalo popsat toto bojové umění úplným začátečníkům.
Po svižném kendu přišla na řadu tradičnější, rozvážnější a starší „škola“ Shinto-ryu. Početně větší skupina se „prosekala“ od nejjednodušších sestav s krátkým mečem k těm náročnějším s dlouhou holí. „Stupně v šermu by se dali přirovnat k páskům v karate,“ říká letor Jiří Kučera. Svoje představení zakončili sadou tasení, přehlídkou různých stylů, které jsou pro samuraje nedílnou součástí dlouholetého trénování.
Každoroční akce, pro studenty i přátelé školy, proběhla 4. prosince v tělocvičně FTK. Každý kdo se zúčastnil, si na konci mohl vyzkoušet, co ho zaujalo, zeptat se na to, co nebylo řečeno či se jen protáhnout po sezení na nepohodlných lavičkách a s myšlenkou, že i on může být samuraj, pokud se zúčastní nějakého tréniku, odcházet domů.