S autem plným výbušnin najel útočník do kolony 75 autobusů, které byly podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR naplněné lidmi z šíitských vesnic Fúa a Kafrája, povstalci a humanitárními pracovníky, kteří čekali na povolení k evakuaci. Ta se týká civilistů a opozičních bojovníků. Evakuace probíhá také v sunnitských městech Zabadání a Madájá, které jsou obléhány spojenci syrské armády. 109 obětí útoku jsou civilisté z vesnic, zbytek se skládá z vojáků a humanitárních pracovníků.
Cílem evakuace je z Fúji a Kafráji odvézt asi 16 tisíc šíitských občanů, v Zabadání a Madáji musí odejít všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Ve všech čtyřech postižených oblastech je podle OSN v tíživé situaci kolem 60 tisíc lidí. Podle SOHR byl evakuační program naplánován na 60 dní. Agentura AFP napsala, že by se v evakuaci mělo nadále pokračovat. Že se autobusy opět vydají na cestu řekl i Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.
K celkové situaci se 16. dubne ve velikonočním poselství vyjádřil papež František, ve kterém odsoudil sobotní zabíjení v Sýrii a označil ho za další nečestný útok na prchající. „Ať vzkříšený pán ve složitých a často dramatických situacích dnešního světa řídí kroky všech, kdo usilují o spravedlnost a o mír. Ať dá vůdcům národů odvahu, již potřebují k tomu, aby zabránili šíření konfliktů a zastavili obchodování se zbraněmi," řekl papež.
Šíité se mají z vesnic Fúa a Kafrája přesunout do oblastí u Damašku a do provincie Latákíja, což jsou místa, kde žije hlavně alávitská menšina, která Sýrii vládne. Lidé z Madáji a Zabadání odjíždějí do severní provincie Idlib, kde přebývá většina odpůrců režimu.