pá., 29. listopad 2024 22:11

Situace na Hranickém nádraží se zhoršuje: bezdomovci, opilci i agresivita narůstá

Budova nádraží Hranice na Moravě Budova nádraží Hranice na Moravě Zdroj: Autorka
Hranice na Moravě – Od září se situace na nádraží výrazně zhoršila. Stále častěji se zde objevují bezdomovci, opilí lidé a agresivní jedinci, což negativně ovlivňuje nejen komfort cestujících, ale i bezpečnost a pracovní podmínky zaměstnanců nádraží. „Dokonce mi při napadení rozbili brýle,“ svěřil se předák úklidu, který čelí rostoucímu počtu konfliktů.

Hranické nádraží je důležitou dopravní spojnicí pro vlakovou dopravu do různých částí České republiky i do sousedních států. Modernizace kolejí na různých místech však způsobuje zpoždění vlaků a narušení návaznosti spojů. O to více osob se pohybuje na nádraží a vzniká tím větší šance pro vznik konfliktů.

Předák úklidu, který si přeje zůstat v anonymitě, se k situaci vyjádřil následovně: „Agresivní jedinci, opilci i bezdomovci jsou tady docela častí. Hlavně v posledních měsících se to zintenzivnilo. Jak co se týče Romů, tak i bezdomovců. Začali být čím dál více agresivní. Nejčastěji se tady setkáváme s bezdomovci, kteří ale na vykázání většinou zareagují.“

Zaměstnanci nádraží čelí v poslední době i nárustu problémů spojených s drogami. Běžným nálezem jsou injekční stříkačky i samotné drogy, při jejichž likvidaci se zaměstnanci musí řídit protokoly. Nejnebezpečnější jsou právě injekční stříkačky, které si uživatelé drog často schovávají na později, například za pisoáry. Ohnutá jehla poté zpoza pisoáru vystupuje a při úklidu hrozí nebezpečí. Ohroženi jsou ale i samotní cestující.

V objektu vlakového nádraží chybí například budova Policie ČR, které se na většině vlakových nádraží nacházejí. Hranickému nádraží byla dříve přidělena hlídka prevence kriminality, jejich obchůzky ale před několika lety skončily.

„Chtělo by to větší pravomoci i úpravu zákonů. To, co máme k dispozici na ochranu cestujících, nestačí. Není nám moc platné zavolat policii. Lítaly tady i flašky, které mohly kdykoliv zasáhnout i děti a policie jedince následně pustila. Lidem to potom dává pocit, že si mohou dovolit cokoliv, co si zamanou. Já se nebiji sám za sebe, já ochraňuji. I samotný teleskopický obušek je povolen jen proti útoku nožem či větší skupině,“ shrnul předák úklidu.

Tento negativní vývoj má pak dopad i na samotnou čistotu objektu nádražní budovy. Zaměstnanci úklidu zde nejenom plní své základní povinnosti, ale potýkají se i s rozbitými lahvemi, zvratky, drogami ale i s extrémními situacemi jako jsou exkrementy před výtahem. I přes veškeré nepříjemnosti spojené se zhoršením situace se zaměstnancům úklidu i ostrahy daří držet situaci pod kontrolou a často jim samotní cestující děkují za jejich práci.

Zobrazeno 1672 krát
Naposledy upraveno: út., 3. prosinec 2024 10:39
Pro psaní komentářů se přihlaste