Dopolední odbornou diskuzi otevřela vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Zároveň při té příležitosti pokřtila první česko-slovenskou publikaci zabývající se menstruační chudobou vzniklou z iniciativy organizací Sola pomáhá a Intymyta. Celý den probíhal také program pro veřejnost, během kterého se představily studentské spolky a iniciativy zabývající se menstruační chudobou v Čechách a na Slovensku a v půl šesté se uskutečnila také veřejná debata na téma menstruace a dostupnost menstruačních pomůcek.
Organizace Člověk v tísni, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá, od letošního podzimu na více než šedesáti školách poskytuje na toaletách menstruační pomůcky zdarma. Mnoho dívek a žen, které si menstruační potřeby nemohou z finančních důvodů dovolit, totiž často vynechává školní docházku nebo nechodí do práce. Podle dat Člověka v tísni tímto trpí až 38 tisíc dívek ve věku 12 až 18 let.
Konference se mimo jiné zúčastnily poslankyně Beáta Jurík (Progresívne Slovensko) a Klára Kocmanová (Pirátská strana), která se dlouhodobě snaží prosadit zvýšení vládního příspěvku na volně dostupné menstruační pomůcky a snížení daně, která se na ně vztahuje. Tato v současné době 21% daň je České republice jedna z nejvyšších v Evropě. Podle Kocmanové je její snížení v rámci nutných kroků v boji s menstruační chudobou na místě, ačkoliv nemusí mít nutně zásadní vliv na snížení cen menstruačních pomůcek v obchodech.
Hlavním posláním vzdělávacího spolku pro ženy Vesna je poskytování humanitární a sociální pomoci rodinám, které to potřebují. K této pomoci patří mimo jiné i boj s menstruační chudobou. Na pořádání konference se také podílely česká organizace Sola pomáhá a slovenský projekt Intymyta. První zmíněná Sola pomáhá si klade za cíl zajištění volně dostupných menstruačních potřeb na veřejných toaletách a jiných snadno přístupných místech. Vytváří tak zvané menstruační skříňky v azylových domech nebo denních centrech, jejich počet ale zatím zdaleka není pro boj s menstruační chudobou dostačující.