Při příležitosti 500. výročí luteránské reformace vyrazil Svatý otec na apoštolskou cestu do Švédska, země s dlouholetou tradicí protestantství. Dvoudenní návštěva severského státu zahrnovala jak setkání se švédským premiérem i královskou rodinou, tak i ekumenická setkání se zástupci švédské církve, která náleží právě k luterské tradici.
Volného času při návratu zpět do Říma využil Svatý otec k uspořádání tiskové konference, během které se ho novináři ptali například na to, co by vzkázal nejen těm, kdo se bojí uprchlíků, ale také Švédsku, které přes dosavadní otevřenost začíná své hranice uzavírat. „Švédsko má dlouhou tradici v přijímání druhých. Nejen jejich akceptování, ale v integraci, nacházení bydlení, škol, zaměstnání… V jejich začlenění do společnosti,“ řekl papež František. „Švédsko bylo vzorem ve vyrovnání se s přílivem uprchlíků, v pomoci jim poznat jazyk, kulturu a v jejich začlenění do švédské kutury. Dokud je zde aspekt začlenění uprchlíků do vlastní kultury, nemusíme se obávat,“ pokračoval a připomněl, že celá Evropa je zformovaná průběhem staletí různými migračními vlnami. „Srdce nesmí být vůči uprchlíkům uzavřená, ale ti, kdo vládnou, musí být opatrní. A proto, pokud má země možnost integrovat řekněme dvacet lidí, měli by tak udělat. Jiný stát, který má větší možnosti a kapacitu, by měl udělat více,“ tvrdí papež. Upozornil také na riziko vzniku ghett, pokud by země přijala více uprchlíků, než je schopná integrovat.
Dále se hlava katolické církve vyjádřila například k otázce kněžského svěcení žen, které s odvoláním na předchozí prohlášení papeže Jana Pavla II. odmítla, k sekularizaci současného světa, problému obchodování s lidmi a v reakci na otázku ohledně setkání s venezuelským prezidentem zdůraznil papež dialog jako jediné účinné řešení každého konfliktu.