Program začal v odpoledních hodinách úvodní teoretickou přednáškou zahrnující případy, se kterými se může kdokoliv v běžném životě setkat. Ať už se jedná o ztrátu vědomí, otevřenou zlomeninu, infarkt myokardu či epileptický záchvat. Medici lákali zejména na užití první pomoci v praxi. Poté, co se přítomní seznámili s teorií, tedy mohli přistoupit k defibrilátoru, figurínám umožňujícím nácvik resuscitace, naučit se zastavit tepenné krvácení nebo uvést osobu do stabilizované polohy.
S blížícím se večerem si organizátoři nachystali modelové situace, na kterých si mohli zúčastnění ověřit informace získané během uplynulého odpoledne. Nechyběla krvácející žena v bezvědomí, kterou museli účastníci ošetřit, simulovaná dopravní nehoda, při které museli zachránci vytahovat raněné z havarovaného auta či dusící se dítě.
Událost zaujala i studenty samotné lékařské fakulty. „Kurz první pomoci jsme sice jako studenti lékařské fakulty absolvovali v prvním ročníku, ale zopakovat si, jak někomu pomoct v různých situacích není nikdy špatné," říká student třetího ročníku zubního lékařství Martin Křenek.
Akce Neznáš – Nezachráníš, která na Teoretických ústavech Lékařské fakulty Univerzity Palackého probíhá pravidelně od roku 2014, se setkala s velkou řadou zájemců. Registraci museli medici už necelý měsíc před akcí kvůli velkému zájmu zastavit. V budoucnu ale Spolek mediků plánuje další události podobného charakteru.