"Nachází se zde tolik předmětů, že by to bylo na několik dní natáčení," řekl Hasan Zahirović, jeden z členů týmu věnujících se zaznamenání všeho vybavení vily.
Jedním z posledních nečekaných nálezů byl právě trezor obsahující hovory Čapka s T. G. Masarykem a rovněž dopisy pro Olgu Scheinpflugovou, spisovatelovu manželku a dále sešity z cest s autorovými kresbami, především ze Skandinávie.
Dalším nálezem byly dopisy od Josefa Čapka, autorova bratra přímo z koncentračního tábora, adresovaných právě Olze Scheinpflugové. Jedná se o blahopřání k novému roku z roku 1941.
Dům byl postavený ve Vinohradech mezi lety 1923 a 1924. Po smrti manželů Čapkových dům vlastnila sestra manželky Božena Scheinpflugová. Druhá polovina vily je dodnes obýváná vnučkou Jozefa Čapka. Praha 10 dům i s nábytkem koupila po dohodě a 44 miliónů korun. Poté byl dům slavného spisovatele zkoumaný badateli a pracovníky Národního památkového ústavu.
Výzkum probíhal velmi důkladně, od sklepních prostor až po půdu. Dům v důsledku zachování působí, jako by byl opuštěný teprve nedávno. V části vily se nadále nachází nábytek z období první republiky, dále rovněž dobové ozdoby, vycházkové hole, osobní věci a nepozměněné pracovny obou manželů.Památka by se měla v budoucnu otevřít veřejnosti.(ps)