Téměř v každé domácnosti se svými obyvateli žije alespoň jedna tropická rostlina a většina lidí si byt zcela bez květin neumí ani představit. Málokdo se ale zamyslí nad tím, odkud se tyto rostliny vlastně dostaly na pulty v květinářství. „Návštěvníkům jsme chtěli tentokrát přiblížit rostliny, které možná doma sami pěstují, ale mnohdy ani netuší odkud přišly a jak žijí ve své domovině. Ve skleníku Fata Morgana se tak odhalí tajemství oblíbených pokojových rostlin, bez kterých si většina z nás neumí svůj domov představit," řekl Bohumil Černý, pověřený řízením botanické zahrady.
Návštěvníci se díky informačním panelům dozví spoustu zajímavostí o využití a pěstovaní těchto rostlin, ale i o způsobu jejich života. „Jednou ze skupin rostlin, kterou na výstavě prezentujeme, jsou oblíbené marantovité rostliny, které jsou okrasné zejména zbarvením svých listů. Ty jsou schopny se natáčet ke zdroji světla a maximálně tak využít sluneční svit v podrostu tropických pralesů," vysvětlila Romana Rybková, kurátorka výstavy.
Kromě marantovitých rostlin budou vystavováni i zástupci dalších skupin, mezi nimi palmy, begonie, bromélie, kaktusy a dokonce i masožravé rostliny.
Oblíbené pokojovky nejsou jediným programem, na který se mohou návštěvníci pražské botanické zahrady v listopadu těšit, jelikož v sobotu 11. listopadu proběhně jako každý rok Svatomartinský přípitek na vinici svaté Kláry. Podle tradice se budou v 11 hodin poprvé otevírat a ochutnávat mladá vína z letošní sklizně. Samozřejmostí bude i hudební doprovod v podání cimbálové kapely a jazzu, stejně jako svatomartinské pohoštění v podobě husího kaldounu, tradičních lokšů a koláčů.