so., 24. leden 2015 22:03

Tygři se vrací do Indie

Zpráv o zvířatech, které vyhynuly, nebo se dostaly na seznam ohrožených druhů, stále přibývá. A pořád častěji se zmiňuje, že se naše planeta prochází dalším hromadným vymíráním. Jen populace tygrů, největších koček na světě, se během předchozího století zmenšila o 96 %. Proto je významnou zprávou, že za poslední 4 roky se počet tygrů v Indii podstatně zvýšil.

Nedávné sčítání tygrů provedené indických orgánem zabývajícím se jejich ochranou ukázalo, že se jejich populace od posledního sčítání zvýšila o celých 30 % procent. Zásluhu na tom má Projekt Tygr, založený v roce 2006, který dostal za úkol zastavit ubývání největších koček planety. Již během 4 let se tento projekt ukázal jako efektivní. První sčítání, které se uskutečnilo v roce založení projektu, odhadlo populaci tygrů na 1 411 jedinců, tedy mnohem méně než předpokládaných 3 500. Druhé sčítání přineslo optimistické číslo 1 706. Když přišly výsledky třetího, a zatím posledního sčítání, očekával se podobný nárůst. V současnosti však po Indii pobíhá 2 226 tygrů, což je 58% nárůst oproti začátku.  

Mezi zajímavosti patří, že v roce 1900 se počet tygrů odhadoval na přibližně 100 000 jedinců žijících ve více než 30 zemích. Během následujícího století se jejich počet kvůli ničení jejich přirozeného prostředí, pytlačení a pověrám o léčebných schopnostech některých částí jejich těla zmenšil na pouhé 3 000, kteří žijí na území menším o 93 %.

Největším problémem pro populaci tygrů bylo vždy jejich lovení. V Indii samotné tygry dlouho považovali za démony a zlá stvoření. Jejich zabíjení se podporovalo. Před 40 lety sice indická vláda zavedla zákony proti pytláctví, ale kvůli nedostatku prostředků měli daleko k efektivním. „Pytláci už nemají žádný strach. Zkrátka vstoupí do lesů a upytlačí, co se jim zachce, protože ví, že jim nehrozí téměř žádné nebezpečí,“ nechal se před nějakou dobou slyšet Divyabhanusinh Chavda, důležitý člen Národní přírodní rady. To už však neplatí v celé Indii. Před třemi roky některé indické státy víceméně vyhlásily pytláctví válku. Nejenže zvýšily počty strážců i nad rámec Projektu Tygr a začaly nabízet odměny za informace o pytláctví, také zrušily tresty za zranění či zabití potvrzených pytláků.   

 V průběhu tohoto roku by měly vydávat výsledky sčítání tygří populace i ostatní země, kde tyto šelmy žijí, včetně Číny a Bangladéše, což by mělo pomoct odborníkům odhadnout počet tygrů na globální úrovni a značně usnadnit jejich ochranu. Boj ještě ale není ani zdaleka vyhraný. Jelikož populace Indie a spousty asijských zemí stále narůstá a nyní přibývá i tygrů, bude se muset začít pracovat na plánech, jak umožnit žít a prosperovat zároveň lidem i majestátným kočkám. 

 

Zdroj fotografie: Robertharding.com

Zobrazeno 2303 krát
Naposledy upraveno: út., 27. leden 2015 11:08
Pro psaní komentářů se přihlaste