Politická debata okolo schválení či neschválení trvala bezmála jeden den. Návrh podpořil i prezident Albert Fernandéz. „Jsem katolík, ale musím přijímat právní předpisy pro všechny. Je to velmi závažný problém veřejného zdraví,“ řekl ve čtvrtek prezident Fernández.
Výsledné hlasování nakonec skončilo 131:117, kdy se šest členů zdrželo hlasování.
Stoprocentní výsledek chce stát oznámit do konce tohoto roku. Zákon totiž musí ještě projít i čtením v senátu.
Členové obou názorových táborů se v den projednávaní shromáždili před budovou kongresu v hlavním městě Beunos Aires.
Demonstranti, kteří bojovali za legalizaci potratů, se vyznačili tím, že se oblékli do zelené barvy. Ta se stala v Argentině nejen symbolem pro legalizaci potratů, ale také ženských práv obecně. Po zveřejnění výsledku hlasování většina z nich propukla v pláč a jásot. Křesťanští aktivisté, oblečení převážně do světlé modré, však radost neměli.
Ještě v den hlasování se římskokatolická církev snažila vládu přesvědčit a zopakovala vládě svůj velký nesouhlas. Požádala také a politiky, aby se zamysleli, co znamená respekt k životu.
Naproti tomu se Elizabeth Gómez, ministryně žen, pohlaví a diverzity, na svém twitterovém účtu radovala. „Napsali jsme novou kapitolu naší historie,“ napsala.
Podle údajů argentinské vlády ročně potřebuje asi 38 000 žen ošetření z důvodu tajně prováděných potratů a následných komplikací. Stát odhaduje, že od roku 1983 zemřely na následek nebezpečného zákroku tisíce lidí.