Předměty se zachovaly díky bahnu, které zabránilo přístupu vzduchu a tím i rozkladu organického materiálu. V bahně se otiskly také stopy po majitelích předmětů a složitém systému hrází sloužících k lovu ryb. „Tyto otisky ukazují, že se zdejší populace pokoušela zachránit část svého rybářského systému před tím, než byl zaplavený a pohřbený pod pískem,“ řekla Anne-Lotte Sjørup Mathiesenová pro časopis 21. století.
Naproti tomu její kolega Soren Sorensen pro BBC uvedl, že předměty byly nalezeny v místech, které se před pěti tisíci lety nacházelo pod vodou nedaleko pobřeží. Sorensen se proto domnívá, že mořský břeh mohl sloužit tehdejším obyvatelům osady k náboženským účelům. Nalezené zbraně a rybářské náčiní by pak byly obětí, snad právě za záchranu ohroženého zdroje obživy.
Na ostrově Lolland na jihu Dánska probíhá výstavba tunelu spojující ostrov s německým Fehmarnem. Stavební práce odkryly pozůstatky osady z doby kamenné. Od té doby se archeologové snaží co nejrychleji nálezy odvést nebo alespoň důkladně zmapovat, než bude stavba pokračovat a lokalitu nenávratně zničí.
Zdroj fotografie: www.bbc.com