Před radnicí se setkaly historické vozy i motocykly vyrobené do roku 1948, nechyběly dobově oblečené posádky a dodržování zákona střežila Četnická pátrací stanice Pardubice. Po okružní jízdě vozidel okolo náměstí následoval přesun k sokolovně, kde přítomní uctili památku našich vojáků u pomníku padlým v obou světových válkách.
Místopředseda Veterán klubu Litomyšl Jiří Flídr v úvodní řeči připomněl, že 28. října 1918 se naplnil sen mnoha generací. Zároveň poukázal na obrovské množství pomníků, které patří vojákům padlým v první světové válce. „Také ten v Litomyšli nám bude navždy připomínat hrůzy války, a nejen té první, ale i té druhé. Připomíná nám odvahu a odhodlání těch, kteří vzali osud do vlastních rukou a šli se bít za to, čemu věřili,“ řekl Flídr.
Slova se ujal i starosta města Radomil Kašpar, podle kterého bychom neměli zapomínat, že naše demokracie není samozřejmá. „Nejsme nuceni žít v atmosféře teroru a bezprostředního strachu o život a blízké jako naši předci,“ řekl a podotknul, že je třeba připomínat si hodnoty, na kterých lidé na počátku dvacátých let vybudovali první svobodné Československo a na kterých dnes stavíme. „Připomeňme si odkaz první generace svobodných Čechoslováků, vojáky z první světové války a další hrdiny všedního dne, kteří vybudovali demokratický stát, a vezměme si z nich příklad,“ apeloval v projevu starosta.
Nechybělo položení věnců, o čestnou stráž u pomníku se postarali četníci z Pardubic. Československou hymnu zazpíval Sbor paní a dívek spolu s Mužským pěveckým sborem. Po akci u sokolovny členové Veterán klubu přejeli do blízkého Vlčkova, kde uctili památku vzniku Československa u busty jeho prvního prezidenta T. G. Masaryka.